02 Temmuz 2016, 10:56 - 
Tokalaşma Krizi Çocuğu Okulundan Etti

Tokalaşma Krizi Çocuğu Okulundan Etti

Müdüre hanımın tokalaşma inatlaşması 12 yaşındaki Muhammed Uçar’ı okulundan etti.

Velisi olan babasının, okulun müdiresinin elini inancı gereği sıkamayacağını söylemesi üzerine yaşanan tokalaşma inatlaşması, küçük Muhammed’in  okuldan ayrılmasına neden oldu.

Paralı özel bir okul olan Platanus Schule’de yaşanan bu garip olay, Muhammed ve arkadaşı Sascha’nın teneffüste diğer sınıftan birkaç öğrenciyle itişmesiyle başladı. Karşılıklı itişmeleri gören sınıf öğretmeni olayı müdire hanıma iletti. Baba Kerim Uçar’ın iddiasına göre iki çocuk olay hakkında açıklama yapmak üzere Müdire Hanım Zoia Grüning’in odasına çağrıldı. Burada çocuklar savunma yapmalarına imkan verilmeden  yalancılıkla suçlandı ve sınıflarına geri gönderildi. Daha sonra da Muhammed Uçar yazılı uyarı cezası alırken arkadaşı Sascha sadece okul gezisine katılmama cezası aldı.

Bunun üzerine, verilen cezalarda uygulanan çifte standardın ve çocukların neden kendilerine savunma hakkı tanınmadan suçlu ilan edilerek yalancılıkla suçlandığını öğrenmek isteyen Muahammed’in velileri bir randevu alarak okulun müdiresi Grüning hanımla konuşmak istedi. Randevu esnasında, veli baba Kerim Uçar, özür dileyerek müdire hanımın elini inancı gereği sıkamayacağını söyledi. İddiaya göre bu duruma aşırı tepki veren müdire hanım ısrarla elini uztarak tokalaşmak istediğini ve bunun kendisine karşı sygısızlık olacağını,  aksi takdirde kendileriyle görüşmeyeceğini söyledi.

Bu tepkiye çok şaşırdığını söyleyen Kerim Uçar “Müdire hanım elini sıkmazsam benimle aynı masaya oturmayacağını, bu ülkede yaşıyorsak ülkenin kültürüne uymamız gerektiğini söyledi. Ben de kendisini sakinleştirerek, ülkenin yasalarına uymamız gerektiğini, kültüre uymamız gerektiği gibi bir yasal zorunluluk olmadığını ifade ettim ve odadan ayrıldım. Daha sonra öğretmeni çocuğumuza ‘sen okulda diğer öğrenciler için teklike unsurusun’ deyince de iki çocuğumuzu da okuldan almaya karar verdik” dedi.

Aynı zamanda bir ilahiyatçı olan ve çeşitli kitapları bulunan baba Kerim Uçar, görevinden dolayı bu ve benzeri ayrımcılıkların okullarda çok sık yaşanmaya başladığını gözlemlediğini belirtti. Uçar, toplumda giderek artan ayrımcılığın ve ırkçılığın önüne geçilmediği takdirde ileride toplumda telafisi mümkün olmayan sorunlara yol açılacağı uyarısında bulundu.

Tokalaşma krizi Alman basınına da yansırken, yeni bir kültürel tartışma alanı doğmuş oldu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99