06 Temmuz 2016, 09:31 - 
Döner ustası Merkel

Döner ustası Merkel

Berlin'de geleneksel yaz şenliğine katılan Merkel'in her sene döner standını ziyaret ettiği döner tezgahının başına geçti. Daha sonra stant çalışanından kendisine bir tabak hazırlanmasını isteyen Merkel, kestiği dönerin yanı sıra salatayı tattı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yaz şenliğinde döner tezgahının başına geçerek döner kesti.

Merkel, lideri olduğu Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik Partisi (CSU) Federal Meclis Grubu'na bağlı Orta Ölçekli İşletmeler Birliği'nin başkent Berlin'deki geleneksel yaz şenliğine katıldı.

Bazı şirketlerin stantlarını ziyaret eden Merkel, bir döner şirketinin standında döner tezgahının başına geçti. Daha sonra stant çalışanından kendisine bir tabak hazırlanmasını isteyen Merkel, kestiği dönerin yanı sıra salatayı tattı.

Merkel, stant çalışanlarının selfie ricasını kırmayarak fotoğraf çektirdi.

Gazetecilerin sorularını cevaplamayan Merkel, programda yaptığı konuşmada, bir taraftan küreselleşmenin hız kazandığını, diğer taraftan da bu değişime ayak uydurma konusunda endişe taşıyan insanların bulunduğunu ifade etti.

İngiltere'nin, Avrupa Birliği'nden ayrılmasına (Brexit) ilişkin yapılan referandum sonucuna da değinen Merkel, Avrupa Birliği'nde yeni sözleşmelere ilişkin teorik tartışmaların yapılmamasını istedi. "Kendi ev ödevlerimizi yapmamız lazım." diyen Merkel, insanların, ekonominin büyümesinin sağlanmasını ve istihdamın artırılmasını beklediğini kaydetti.

Geleceği daha fazla düşünmek gerektiğini vurgulayan Merkel, "Dünya uyumuyor. Dünya değişmekte. Başka ülkeler de refah içinde yaşamak istiyor. Bundan dolayı daha da hızlanmamız lazım." ifadelerini kullandı.

Diğer ülkelerle yapılan serbest ticaret anlaşmalarının avantajlarını anlatan Merkel, bu anlaşmaların ihracat fırsatlarını artırabileceğine işaret ederek bunlara karşı çıkılmamasını talep etti. Merkel, iş adamlarına, gençlere meslek eğitim imkanı vermeleri ve sığınmacılara yardım etmeleri çağrısında bulundu.

Döner şirketinin sahibi Hanifi Aydın, uzun yıllardır bu şenlikte yer aldığını ve stant açtığını belirterek, Merkel'in de şenliğe katıldığında her seferinde döner standına uğradığını ve dönerden tattığını söyledi. Merkel ile bazen kısa sohbet imkanı bulduğunu anlatan Aydın, "Dönerin hangi etten yapıldığını zaman zaman soruyor. Çok hoşuna gittiğini ifade ediyor. Döneri severek yediğini anlatıyor." dedi.

Bir ülkenin başbakanının ürün hakkında böyle şeyleri söylemesinden memnuniyet duyduğunu ifade eden Aydın, şenliğe katılmayı döner piyasasının bir imaj çalışması olarak gördüğünü, bunu tüm meslektaşları adına dile getirdiğini belirtti.

AAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99