08 Aralık 2016, 07:33 - 
Merkel çifte vatandaşlığın kaldırılmasına karşı

Merkel çifte vatandaşlığın kaldırılmasına karşı

Almanya Başbakanı Angela Merkel, genel başkanlığını yaptığı Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin çifte vatandaşlığın kaldırılması yönünde aldığı karara karşı çıktı.

Başbakan Merkel, dün Essen kentinde sona eren CDU parti kurultayından sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile çifte vatandaşlık konusunda varılan uzlaşmadan vazgeçmeyeceklerini belirterek, "Bu yasama döneminde değişiklik olmayacak." dedi.

"Bu kararı şahsen yanlış buluyorum." ifadesini kullanan Merkel, çifte vatandaşlık konusu üzerinden de seçim kampanyası yürütmeyeceklerini kaydetti.

CDU'nun gençlik kollarını oluşturan "Genç Birlik" (Junge Union) tarafından bugün parti kurultayında çifte vatandaşlığın kaldırılması yönünde sunulan bir önerge 300'e karşı 319 oyla kabul edilmişti.

Bu karar SPD'li Adalet Bakanı Heiko Maas ve muhalefet partisi temsilcilerinin de tepkisini çekmişti.

Temmuz 2014'te Federal Mecliste (Bundestag) çıkarılan yasayla Almanya'da doğan ve bu ülkede 21 yaşına kadar en az 8 yıl yaşayan ya da 6 yıl okula giden gençlere çifte vatandaşlık hakkı veriliyor.

Almanya'da doğup büyüyen yabancı ailelerin çocukları 2014 yılı sonuna kadar yasal olarak önce doğrudan çifte vatandaş oluyor, daha sonra 18 ile 23 yaş arasında iki vatandaşlıktan birini kabul etmek zorunda bırakılıyordu.

CDU ile SPD arasında varılan uzlaşma doğrultusunda 2014 yılı aralık ayından beri bu gençler çifte vatandaşlığa sürekli olarak da sahip olabiliyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Politika HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99