20 Mart 2017, 07:28 - 
Mehdi Eker: Mevcut Sistem Türkiyeye Güç Kaybettiriyor

Mehdi Eker: Mevcut Sistem Türkiyeye Güç Kaybettiriyor

Mehdi Eker, Berlin’de katıldığı prgramda, mevcut sistemin Türkiye’nin önünü tıkadığını söyledi.

Bir günlük ziyaret amaçlı Berlin’e gelen AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Mehdi Eker, buarada “Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi Bilgilendirmesi” isimli toplantıya katıldı.

Park Inn Hotel’de gerçekleştirilen toplantıda konuşan Mehdi Eker, referandumda neden ‘evet’ çıkması gerektiğini anlattı. “Mevcut sistem Türkiye’nin önünde takozdur, ayağında zincirdir” diyen Eker, madde madde neden bu sistem değişikliğine gerek duyulduğunu sıralarken şu ifadelere yer verdi:

“İşin özü, birincisi bu pakette istikrar içerisinde ve koalisyonlara muhtaç olmayan bir Türkiye olacak. İkincisi, çift başlılığın ortadan kaldırıldığı, yani yetki çatışmasının olmadığı, herkesin kendi işine baktığı bir hükümet sistemi kurulacak. Üç, bürokratik vesayetin olmadığı bir hükümet sistemi; milletin egemenliğine, bürokratların, atanmışların ortak olmadığı bir sistem olacak. Dördüncüsü ise, Türkiye’nin gelirini 10.000 dolarlardan 20.000, 30.000 ‘lara artırabilmesi için sıçrama yapabileceği bir sistem değişikliği olacak. Bu paket bunları getiriyor. Başka bir şey yok”

Mevcut Sistem Türkiye’ye Güç Kaybettiriyor


Türkiye’nin ve meclisinin güçlü olması gerektiğini vurgulayan Eker, Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmek istendiğini ve bu doğrultuda yapılmak istenen harita değişikliklerinin Türkiye’yi tehdit ettiğini söyledi. Mevcut sistemin Türkiye’ye güç kaybettirdiğine de değinen Mehdi Eker, “Türkiye güçlenmek için gerekli enerjiyi, sıçrama enerjisini mevcut sistemde bulamıyor. Milletimiz ‘evet’ derse, hükümet sistemi Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olacak. Türkiye istikrarlı bir yapıya kavuşacak. Koalisyon tehditlerinden, arka kapılarda, karanlık odalarda manşetlerle dizayn edilebilinen zayıf koalisyon hükümetlerinin tehlike ve riskinden kurtulmuş olacak. Türkiye güçlü olursa sizler de burada daha güçlü olursunuz. Türkiye’nin gücü sizin gücünüzdür. Türkiye’nin gücü artarsa elinizdeki pasaportun da özgül ağırlığı artar” dedi.
 
Mehdi Eker, konuşmasının ardından vartandaşlardan gelen soruları yanıtladı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99