21 Haziran 2017, 09:02 - 
Brexit sonrası İngiltere'deki AB kuruluşlarının taşınma tartışması

Brexit sonrası İngiltere'deki AB kuruluşlarının taşınma tartışması

Brüksel'deki yetkililer, Brexit sonrasında İngiltere'de yerleşik olan Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ile Avrupa İlaç Ajansını (EMA) nereye taşıyacaklarını tartışıyor.

AB Genel İşler Konseyi'nin Lüksemburg'daki toplantısında, merkezi Londra'da olan Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA) ve Avrupa İlaç Ajansının (EMA) hangi üye ülkeye taşınacağı konusu gündeme geldi.

Toplamda binden fazla çalışanı bulunan kuruluşlara ev sahipliği yapmak istediğini açıklayan ülkeler arasında Almanya, İspanya, Danimarka, İrlanda, Romanya ve Lüksemburg bulunuyor. Diğer yandan AB'ye 2004 yılından sonra üye olan Doğu Avrupa ülkeleri, kendilerinin çok az sayıda AB kuruluşuna ev sahipliği yaptığını, bu nedenle bankacılık ve ilaç düzenlemeleri yapan iki kuruluşun bu ülkelere taşınması gerektiğini savunuyor. Aday ülkelerin 31 Temmuz'a kadar başvurularını tamamlaması gerekiyor.

AB yetkilileri, kuruluşların hangi ülkeye taşınacağı kararını "objektif" kriterlere dayandıracağını, bu çerçevede söz konusu ülkenin kuruluşların Brexit sonrasında faaliyetlerine rahatça devam edebilmelerine imkan sağlayacak şartlara sahip olup olmadığına bakılacağını açıkladı.

Öte yandan, coğrafi olarak bakıldığında Bulgaristan, Romanya, Slovakya ve Hırvatistan gibi yeni üye ülkelerde AB'nin herhangi bir kuruluşu bulunmuyor. Bu çerçevede AB'nin, teşkilata bağlı kuruluşları bu yeni üye ülkelere yaymaya karar verebileceği belirtiliyor.

İki kuruluşun aynı şehire taşınmasının öngörülmediğini kaydeden yetkililer, son teknik kriterlerin Brüksel'de perşembe ve cuma günü gerçekleşecek AB Liderler Zirvesi'nde belirleneceğini kaydetti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99