29 Haziran 2017, 07:29 - 
Hollanda'da hükümeti kurma görevi şimdi de Zalm'da

Hollanda'da hükümeti kurma görevi şimdi de Zalm'da

Hollanda'da 15 Mart'ta yapılan seçimlerden sonra hükümetin kurulması için Willink'in yerine bu sefer de bir dönem başbakan yardımcılığı yapmış Zalm getirildi.

Hollanda'da, yeni hükümetin kurulmasında partiler arası müzakereleri yönetme görevi bir dönem başbakan yardımcılığı yapmış Gerrit Zalm'a verildi.

Temsilciler Meclisi, ülkede 15 Mart'ta yapılan seçimlerden sonra yeni hükümetin kurulmasında koalisyon seçeneklerinin araştırılması için görevlendirilen Edith Schippers'in ardından Herman Tjeenk Willink'in de görevinden istifa etmesi üzerine bu görevi Zalm'a verdi.

Temsilciler Meclisi, Willink'in sunduğu raporu görüşmek için bugün bir araya gelerek Zalm'ın Özgürlük ve Demokrasi için Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokrat 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisi (CU) arasındaki müzakereleri yönetmesini onayladı.

Zalm, dört partinin siyasi liderleri ile bugün bir araya gelerek müzakerelere başladı.

VVD lideri Mark Rutte, "Dört parti arasında yapılacak müzakereleri ülkenin partilerden daha önemli olduğu bilinci içerisinde yapmamız lazım. Müzakerelere güven içerisinde başlıyoruz." dedi.

Willink döneminde Yeşil Sol (GL), Sosyalist Partinin (SP) ve İşçi Partisi (PVDA) koalisyona yaklaşmadığı için çoğunluk hükümetinin kurulması için VVD, CDA ve D66'nın yanına dördüncü parti olarak tek seçenek CU kalmıştı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99