05 Temmuz 2017, 06:46 - 
Fransa tam başkanlık modelini tartışıyor

Fransa tam başkanlık modelini tartışıyor

Fransa’da eski Bakan Jack Lang, Başbakanlığın kaldırılması ve Cumhurbaşkanının yürütmede tek olması taraftarı olduğunu açıkladı.

Fransa’da eski Bakan Jack Lang, Başbakanlığın kaldırılması ve Cumhurbaşkanının yürütmede tek olması taraftarı olduğunu açıkladı. Fransa’da eski Bakan Jack Lang, Le Parisien’e verdiği röportajda Başbakanlığın kaldırılması gerektiğini savundu. “Demokratik rejimler arasında en güçlü Cumhurbaşkanı Fransa’da” diyen Lang, Cumhurbaşkanının sorumluluğunu Başbakanın taşıdığını ve bunu önlemek için Başbakanlığın ortadan kaldırılması gerektiğini ifade etti.


GÜÇLÜ CUMHURBAŞKANI


Böylece Parlamento karşısında doğrudan Cumhurbaşkanı olacağını anlatan Lang, eski Cumhurbaşkanı Hollande’ın da bu görüşte olduğunu ve güncel siyasete uygun olanın güçlü Cumhurbaşkanın karşısında direkt olarak Parlamento olması ve Başbakanlığın kaldırılması olduğunu söylediğini açıkladı. Öte yandan, yürütmenin sadece Cumhurbaşkanı figürü altında bulunmasını daha önce birçok siyasetçi, hükümet görevlileri ve Cumhurbaşkanları da dile getirilmişti. 77 yaşındaki Jack Lang kültür, eğitim bakanlığının yanı sıra hükümet sözcülüğü görevlerini yürütmüştü. Avrupa eski milletvekili olan mecliste dışişleri komisyonu başkanlığı da yapmıştı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99