13 Temmuz 2017, 10:50 - 
İtalya Almanya ve Fransa'dan üçlü zirve

İtalya Almanya ve Fransa'dan üçlü zirve

İtalya Başbakanı Gentiloni, Almanya Başbakanı Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Macron gerçekleştirdikleri üçlü zirvede, daha güçlü ve birbirine bağlı bir Avrupa Birliğine (AB) ihtiyaç olduğu konusunda mutabık kaldılar.

İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron gerçekleştirdikleri üçlü zirvede, daha güçlü ve birbirine bağlı bir Avrupa Birliğine (AB) ihtiyaç olduğu konusunda mutabık kaldılar.

İtalya'nın Trieste kentindeki Batı Balkan Ülkeleri Zirvesi öncesinde İtalya, Almanya ve Fransa'nın liderleri, kıyı şeridine yanaşan İtalyan donanmasına ait Palinuro gemisinde üçlü zirvede bir araya geldi.

"Birliktelik vurgusu"

Liderler gemide yaklaşık 40 dakika süren görüşmenin ardından ortak basın açıklaması yaptı. Liderlerin "birliktelik vurgusu" ve "göçmen krizine ilişkin İtalya'yla dayanışma mesajları"nın dikkati çektiği toplantıda ev sahibi olarak ilk sözü İtalya Başbakanı Gentiloni aldı.

Gentiloni, bu zirve sayesinde Avrupa'ya ilişkin fikir alışverişinde bulunduklarını dile getirerek, "Daha güçlü ve daha birbirine bağlı bir AB'ye ihtiyaç olduğunu teyit ettik." dedi.

AB'yi sarsan düzensiz göç krizine de değinen Gentiloni, ülkesinin göçmen karşılama konusunda üzerine düşeni yaptığını savundu.

Gentiloni, "Göçmen politikalarında sadece bazı ülkeler sorumluluğu üstlenemez, bu bütün AB tarafından paylaşılmalıdır." diye konuştu.

Almanya Başbakanı Angela Merkel de göçmenler konusunda İtalya'nın üzerine düşeni yaptığını, Almanya'nın da gerekli dayanışmayı göstereceğini belirterek, "İtalya, özellikle göçmenlerin karşılanması ve kayıt altına alınması konularında önemli işler yaptı. Biz üçümüz, yasa dışı göç konusunda Afrika ile iş birliği yapmayı ele almamız gerektiğini biliyoruz, özellikle de Libya ve Nijer büyük önem taşıyor." ifadelerini kullandı.

"Avrupa sadece ekonomiden ibaret olamaz"

Avrupa'nın göçe neden olan etkenlerle mücadele etmesi gerektiğini söyleyen Merkel ayrıca, Libya'nın siyasi istikrara kavuşturulması gerektiğine işaret etti.

Merkel, AB'nin sadece bir ekonomik topluluk olmadığına dikkati çekerek, "Avrupa sadece ekonomiden ibaret olamaz, Avrupa meydan okumalara karşı birlikte hareket etmeli." değerlendirmesinde bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, göçmen kriziyle ilgili özeleştiride bulunarak, "İtalya'ya, bu konuda dayanışmamızı belirtmek istiyorum. Fransa, göçmen krizinde her zaman üzerine düşeni yapmadı. Şimdi bu süreci hızlandıracağız ve bunu yapacağız." şeklinde konuştu.

Fransa'nın düzensiz göç için gereğini yapacağını vurgulayan Macron, iltica talebinde bulunanlar arasında fark olduğunu belirterek, "Ekonomik nedenlerle gelenleri aynı şekilde kabul edemeyiz." dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99