26 Temmuz 2017, 07:15 - 
NSU davasında savcılık mütalaası

NSU davasında savcılık mütalaası

Almanya'da 2000 ve 2007 yılları arasında 8’i Türk olmak üzere 10 kişiyi öldüren ve bombalı saldırılarda bulunan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) terör örgütü davasında savcılık mütalaasına dün başlandı.

375. duruşmada savcılık mütalaasını okumaya başlayan Federal Savcı Herbert Diemer, baş sanık olarak yargılanan Beate Zschaepe'nin işlenen cinayetlerde suç ortağı olmaktan dolayı ceza almasını istedi.

Sabah'ın haberine göre, Savcı Diemer, sanık Zschaepe'nin NSU terör örgütünün kurucusu ve üyesi olduğunu vurgulayarak, Zschape'nin diğer NSU üyeleri Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhard'un işlediği cinayetlerin suç ortağı olduğunu belirtti.

Diemer, mütalaası esnasına mahkeme heyetine dönerek, ''Yüce heyet, failler Uwe Böhnhard, Uwe Mundlos ve Beate Zschaepe'dir.'' dedi.

Mahkeme heyeti savcılık mütalaasını kabul etmesi durumunda Beate Zschaepe'nin ömür boyu hapis cezası alması bekleniyor.

4 yıldan fazla süredir devam eden davada 815 tanık ve 42 bilirkişi dinlendi.

Davanın geçmişi

Almanya'da, 2000-2007 yıllarında 8'i Türk 10 kişiyi öldürmek, 2 bombalı saldırı yapmak ve 15 banka soygunu gerçekleştirmekle suçlanan NSU terör örgütü üyelerinin varlığı ve cinayetlerdeki rolü, 4 Kasım 2011'de tesadüf sonucu ortaya çıkmıştı.

NSU üyelerinden Uwe Böhnhard ve Uwe Mundlos, 4 Kasım 2011'de bir banka soygununun ardından saklandıkları karavanda ölü bulunmuş, terör örgütü üyelerinin intihar ettiği öne sürülmüştü.

Mayıs 2013'ten bu yana Münih Yüksek Eyalet Mahkemesinde görülen davada NSU terör örgütü üyesi olmakla yargılanan Beate Zschaepe, NSU üyelerinin son kullandıkları hücre evini ateşe verdikten birkaç gün sonra polise teslim olmuştu.

Davada, NSU terör örgütünün hayattaki tek üyesi Zschaepe ile örgüte yardım ve yataklık yapan 4 kişi yargılanıyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
İsrail savaş suçu işliyor
BASINDAN
Fransa'nın yeni cumhurbaşkanı ırkçı mı olacak?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99