11 Eylül 2017, 08:08 - 
Katalonya gerilimi yükseliyor

Katalonya gerilimi yükseliyor

İspaya’da Katalonya özerk yönetimi parlamentosunun “İspanya’dan kopma yasası” olarak adlandırılan “Cumhuriyetin Kuruluşu ve Hukuki Geçiş Yasası”nı kabul etmesinden sonra gerilim artarak devam ediyor.

Barselona’da düzenlenecek ve yüzbinlerce Katalan’ın katılmasının beklendiği yürüyüş ile 1 Ekim’de düzenlenecek “Bağımsızlık referandumu”na güçlü destek verilmesi bekleniyor. Barselona’nın İspanya tarafından 1714 tarihinde işgal edildiği gün olan 11 Eylül’de, Katalan milliyetçileri “bağımsız devlet” talebini en güçlü şekilde dillendiriyor. İspanya Anayasa Mahkemesi geçtiğimiz Perşembe günü 1 Ekim’de yapılması planlanan “Bağımsızlık Referandumu”nu iptal etmişti. İspanya hükümeti referandumun, anayasanın “İspanya bölünemez” maddesine aykırı olduğunu belirtiyor. Geçtiğimiz Cuma günü de üst düzey bir hükümet yetkilisi Katalonya’ya bir askeri müdahaleyi olası bağımsızlık girişimi karşısında bir seçenek olarak tuttuklarını belirtmişti.



YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99