24 Eylül 2017, 13:24 - 
Almanya sandık başında

Almanya sandık başında

Almanya'da Federal Parlamento Seçimleri için 61,5 milyon seçmen oylarını kullanmaya başladı. Saat 08.00'de başlayan oy verme işlemi saat 18.00'de sona erecek.

Seçmenler 16 eyaletteki 299 seçim bölgesinden 598 milletvekilini belirlemek için iki oy kullanıyorlar. İlk oy seçim bölgesindeki doğrudan adayı belirlemek için kullanılırken, ikinci oy siyasi partiye veriliyor. Vekillerin yarısı seçim bölgelerinden doğrudan adaylar arasından, yarısı ise parti listelerinden parlamentoya girecek. Toplam 42 siyasi partinin katıldığı seçimde, 4 bin 828 aday parlamentoya girebilmek için yarışıyor.

Türk kökenli seçmen sayısı 720 bin

24 Eylül Federal Parlamento Seçimlerinde 720 bin Türk kökenli Alman vatandaşı oy kullanabilecek. Çeşitli partilerden 92 Türk kökenli aday da parlamentoya girebilmek için yarışıyor. Almanya'da Türk partisi olarak bilinen partilerden Yenilik ve Adalet Birliği Partisi (BIG) seçimi boykot ederken diğer parti Alman Demokratlar Birliği (ADD) sadece Kuzey Ren Vestfalya (KRV) Eyaleti'nde seçime giriyor. Almanya'da siyasi partiler için yüzde 5 seçim barajı bulunuyor.

INSA şirketinin yaptığı son ankete göre, Hristiyan Birlik Partilerinin (CDU/CSU) yüzde 34, Sosyal Demokrat Partinin yüzde 21, Almanya İçin Alternatif Partisinin yüzde 13, Sol Partinin yüzde 11, Hür Demokratların (FDP) yüzde 9 ve Yeşillerin yüzde 8 oy alması bekleniyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99