26 Eylül 2017, 05:49 - 
Eş başkan, Federal Meclis grubunda yer almayacağını açıkladı

Eş başkan, Federal Meclis grubunda yer almayacağını açıkladı

Almanya'da dün yapılan seçimlerden üçüncü güçlü parti olarak çıkan aşırı sağcı Almanya için Alternatif (AfD) içinde görüş ayrılıkları başladı.

AfD eş başkanı Frauke Petry, Berlin'de parti yöneticileriyle düzenlenen basın toplantısında, seçim başarılarına rağmen parti içinde görüş ayrılıklarının da olduğunu belirterek, partisinin Federal Meclis (Bundestag) grubunda yer almayacağını açıkladı.

Petry, kısa açıklamasının ardından basın toplantısını yöneten gazetecinin uyarılarına ve protestosuna rağmen toplantıyı terk etti. Aynı basın toplantısında AfD eş başkanı Jorg Meuthen ise Petry'nin bu şekilde davranacağından haberleri olmadıklarını ifade ederek, partisi adına gazetecilerden özür diledi.

İddiaları eleştirdi

Almanya'da daha önce yapılan seçimlere göre oy oranlarını bu kez iki katına çıkardıklarına işaret eden Meuthen, Nazi görüşlerini savundukları şeklindeki iddiaları ise sert dille eleştirdi.

Meuthen, bu iddialardan dolayı hayat arkadaşının ve kızının da tehdit edildiğini dile getirerek, tartışmalara açık bir demokrasi kültüründen yana olduklarını kaydetti.

Meuthen ayrıca, Göçten Sorumlu Devlet Bakanı Aydan Özoğuz'un, dilin ötesinde spesifik bir Alman kültürü bulunmadığı şeklindeki sözlerini eleştirerek, Özoğuz'a hakaret eden partisinin başbakan adaylarından Alexander Gauland'ı destekledi. Gauland ise, Almanya'da toplumsal konuların yeterince tartışılmadığını savunarak, halkın bu nedenle kendilerine güvendiklerini söyledi. Gauland ayrıca, İsrail devletinin mevcudiyet hakkını inkar etmediklerini ancak bu ülkenin savunulması noktasında kendisini sorumlu hissetmediğini kaydetti.

Partinin liste başı adayı Alice Weidel, Alman hükümetinin sınırları meclise danışmadan kontrolsüz şekilde açma kararı aldığını, bunun yasaların ihlali anlamına geldiğini iddia ederek, Başbakan Angela Merkel hakkında bu konuda meclis önergesi sunacaklarını belirtti. AfD, dün yapılan seçimde, yüzde 12,6 oy alarak meclise girmeye hak kazanmıştı.
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Politika HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99