02 Ekim 2017, 05:56 - 
İspanya'da kaos

İspanya'da kaos

İspanyol hükümeti, bağımsızlık referandumu yapmak isteyen Katalonya’ya sert biçimde müdahale etti.

spanya, Katalonya’nın “bağımsızlık referandumunu” engelleme konusundaki kararlılığını gösterdi. İspanyol polisinin sert müdahalesi ile Katalonya’da adeta iç savaş manzaraları ortaya çıktı. Yerel polis isyan bayrağı açarak İspanyol hükümetinin direktiflerini uygulamayı reddetti. Jandarmanın, referandum yanlısı göstericilere plastik mermi ile müdahale ettiği olaylarda 844 kişi yaralandı.

Katalonya yerel hükümeti, merkezi hükümetin tüm çağrılarına rağmen bağımsızlık referandumundan vazgeçmedi. Referandum için binlerce kişi önceki gece geç saatlerden itibaren oy verme merkezlerine akın etti. İspanya merkezi hükümeti ise, tüm iptal çağrılarına rağmen yapılan referandumu yasa dışı ilan etti. İspanya İçişleri Bakanlığı, referandumu engellemek için 10 binden fazla polis ve askeri Barselona sokaklarında görevlendirdi. Katalonya Özerk Yönetiminde oy verilmesi için hazırlanan merkezlere İspanyol polisi ve jandarması baskınlar yaptı, bazı okulları işgal etti, bağımsızlık yanlılarının sivil direnişini kırararak, sandıklara ve oy pusulalarına el koydu. İspanyol hükümet kaynakları referandumun geçersiz olduğunu açıklarken, Katalonya Başkanı Puigdemont sonuçların ilanından sonra 48 saat içinde bağımsızlık ilan edeceklerini söyledi.


PLASTİK MERMİYLE MÜDAHALE

Baskın düzenlenen merkezlerden biri de Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont’in oyunu kullanacağı Girona kentindeki belediyeye ait spor salonu oldu. Buraya gelen yaklaşık 80 jandarma, kapı önünde barikat kuran bağımsızlık yanlılarını sert müdahalede bulunarak dağıttı ve salonun kontrolünü ele geçirdi. Polisin yaşlı genç demeden bazı Katalanları seçim merkezlerinden sürükleyerek uzaklaştırdığı görüldü. Barselona’da seçmen ile polis arasında çatışma çıktı. Polis, seçmeni dağıtmak için plastik mermi kullandı. Çok sayıda vatandaş yaşanan çatışmada yaralandı. Katalonya Özerk Yönetimi Sözcüsü Jordi Turull müdahaleler sırasında 844 kişinin yaralandığını açıkladı. İçişleri Bakanlığı da yaralılar arasında 19 polis ve 14 jandarmanın olduğunu duyurdu. Binlerce kişi de “Barış halkıyız” ve “korkmuyoruz” sloganları attı.

48 SAAT TEHDİDİ

Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont referandum sonuçlarının ilan edilmesinden itibaren 48 saat içinde bağımsızlık ilan edeceklerini bildirdi. Gironi kentinin Saint Julia de Ramis ilçesindeki oy verme merkezini, güvenlik güçlerinin müdahalesinden sonra ziyaret eden Puigdemont “İspanyol devleti, utanç sınırını aşan bir imaj sergiledi. Oy vermeye gelen barışçıl Katalanlara şiddetle karşılık verdi” dedi. Referandumun geçerliliğini koruduğunu söyleyen Puigdemont: “İspanyol devleti şimdiye kadar kaybettiklerinden çok daha fazlasını bugün kaybetti” diye konuştu.Öte yandan Katalonya Özerk Yönetim Hükümeti Sözcüsü Jordi Turull, İspanya Hükümetinin Katalonya Valisi Enric Millo’nun istifasını istedi. Olaylar sürerken savcılık da, mahkeme talimatına rağmen yasa dışı referanduma müdahale etmekte pasif kaldığı gerekçesiyle Katalonya yerel polisi (Mossos D’Esquadra) hakkında suç duyurusunda bulundu.


Avrupa üç maymunu oynadı

İspanya’da yaşanan şiddet olaylarına AB ya da diğer Avrupa ülkelerinden herhangi bir tepki gelmemesi dikkat çekti. Katalonya Özerk Yönetimi Başkanı Carles Puigdemont daha önce yaptığı açıklamalarda AB’yi suçlayarak AB’nin Katalonya meselesine “sırtını döndüğünü” öne sürmüştü. Barselona Belediye Başkanı Ada Colau da bir süre önce Avrupa Komisyonu’ndan referandum krizinde arabuluculuk yapmasını istemişti.

Futbola siyaset karıştı

Katalonya'da referandum geriliminden dolayı Barcelona-Las Palmas maçı seyircisiz oynandı. Barcelonalı futbolcular maçtan önce ısınma antremanına Katalan bayrağı rengindeki tişörtlerle çıktı. Barcelona Kulübünden yapılan açıklamada ise "Vatandaşların ifade özgürlüğü ve demokratik haklarını önlemek için Katalonya'nın birçok yerinde bugün meydana gelen olayları kınıyoruz." ifadeleri kullanılarak, referanduma destek verilirken, polis şiddetine de tepki gösterildi. Referandumda oy kullanan isimlerden Barcelona kaptanı Gerard Pique ise çıkan olaylarla ilgili Katalan basınına yaptığı açıklamada, "Bütün bu yaşananlar utanç verici. Görüntüler her şeyi anlatıyor." değerlendirmesini yaptı.
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99