04 Ekim 2017, 07:48 - 
Katalonya'dan bağımsızlık açıklaması

Katalonya'dan bağımsızlık açıklaması

Katalonya Başbakanı Carles Puigdemont, kısa süre içinde bağımsızlık ilan edeceklerini açıkladı. İspanya Kralı 6. Felipe ise referandumun yasadışı olduğunu söyledi ve Katalan yöneticileri halkı bölmekle suçladı.

eferandumun ardından ilk açıklamayı yapan Katalonya BaşbakanıCarles Puigdemont, "Bu haftanın sonunda ya da gelecek haftanın başında bağımsızlık ilan edebiliriz" dedi.

BBC'de yer alan habere göre Puigdemont, merkezi hükümetin karara müdahale ederek Katalan yönetimini ele geçirmesi ihtimaline ilişkin "Bu herşeyi değiştiren bir hata olur" ifadesini kullandı.

    Katalonya Başbakanı, merkezi hükümetle diyalog halinde olmadıklarını da açıkladı.

İspanya Kral'ından referanduma tepki

İspanya Kralı 6'nci Felipe, Katalonya’da yapılan bağımsızlık referandumuna tepki gösterdi. Felipe, ulusa sesleniş konuşmasında katalonya hükümetini kabul edilemez bir sadakatsizlikle suçladı:

    “Katalonya yönetimi, Katalan halkını böldü ve karşı karşıya getirdi, İspanya'nın birliğini ve ulusal egemenliğini parçalamaya çalıştı, anayasayı, demokrasiyi ve İspanyol devletinin güçlerini sistematik bir şekilde çiğnedi. Bu otoriteler, açık ve net bir şekilde demokrasi ve hukukun tamamen dışında kaldılar."

Yüzde 90 evet oyu

Kral Felipe İspanya halkının, özerk yönetimin tavırları nedeniyle endişeli olan Katalanların yanında olduğunu da belirtti.

İspanya'nın özerk Katalonya bölgesinde yapılan bağımsızlık referandumunda, katılanların yüzde 90'ından fazlası “evet” oyu kullanmıştı.

Referandum günü yapılan polis müdahalesindeyse en az 900 kişi yaralanmıştı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99