25 Ekim 2017, 05:58 - 
Berlin'de Irkçı Parti AfD Karşıtı Büyük Miting

Berlin'de Irkçı Parti AfD Karşıtı Büyük Miting

Almanya’da son genel seçimlerde ırkçı parti AfD’nin parlamentoya girmesi, Berlin’de düzenlenen büyük bir mitingle protesto edildi.

2017 seçimleri sonucunda, 2. Dünya Savaşı’ndan bu yana ilk kez aşırı sağcı bir partinin Almanya’da meclise girebilmesinin yankıları sürüyor. Son seçimlerde %13 oy alarak parlamentoya girmeyi başaran, ırkçı ve Müslüman karşıtı söylemleriyle tanınan aşırı sağcı parti AfD (Almanya İçin Alternatif Partisi) Berlin’de düzenlenen bir mitingle protesto edildi.

Çeşitli sivil toplum örgütleri, dernekler ve sendikaların desteklediği, AfD ve ırkçılık karşıtı miting, Berlin’in tarihi Brandenburg Kapısı önünde gerçekleştirildi.

Yükselen Aşırı Sağ Populizme Dikkat


Burada söz alan konuşmacılar Almanya’da artan sağ populizme ve ırkçılığa dikkat çekti. 2. Dünya Savaşı deneyiminden sonra, ülkede ilk kez ırkçı sağın bu denli zemin bulmasının beraberinde getireceği tehlikelere vurgu yapıldı. Mitinge katılanlar ise üzerinde “AfD’yi Durdurun”, “Mecliste Irkçılığa Hayır”, “Kalbim Çeşitlilik İçin Atıyor” gibi sloganlar yazan dövizler taşıdı.

AfD Demokratik Bir Parti Değil


Mitinge, Berlin’de faaliyet gösteren Türk derneklerinden Berlin Brandenburg Türkiye Toplumu (TBB) de katıldı. TBB Yönetim Kurulu Sözcüsü Ayşe Demir, çok kültürlü toplum için ve dünyaya açık toplumun devam etmesi için bu tepkiyi vermeleri gerektiğini söyledi. DHA’ya açıklama yapan Demir “Burada geniş bir inisiyatif grubunun çağrıda bulunduğu mitingde bir aradayız. Amacımız ırkçı söylemleri ile tanınan yabancı düşmanı, Müslüman düşmanı, göçmen düşmanı, kadın düşmanı, eşcinsel düşmanı AfD Partisinin güçlü bir şekilde Federal Meclise girmesini protesto etmek. AfD Partisi demokratik bir parti değil; o nedenle diğer demokrat partilerin kesinlikle bu partiyle herhangi bir şekilde işbirliğine girmemesi gerekiyor” ifadesini kullandı.

Mitinge katılanlar daha sonra Federal Meclis Binası’nın etrafında yürüyerek, protestolarını bir yürüyüşle devam ettirdiler. Miting ve yürüyüşe yaklaşık 5000 kişi katılırken bu rakamın beklenenden az olduğu görüldü.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99