03 Kasım 2017, 09:18 - 
Katalan lider için yakalama

Katalan lider için yakalama

İspanya, hakkındaki ‘ayaklanma’ soruşturması sürerken Belçika’ya kaçan Katalonya lideri Carles Puigdemont hakkında Avrupa çapında yakalama kararı çıkardı.

30 Ekim’den bu yana Belçika’nın başkenti Brüksel’de bulunan Katalonya Başkanı Carles Puigdemont ve 4 eski Katalan bakan “devlete karşı başkaldırma, ayaklanma ve kamu malını kötüye kullanmakla” suçlandıkları Madrid’deki mahkemeye gitmedi. İspanya Ulusal Mahkemesi ise Belçika’ya giden Katalan lider Carles Puigdemont ve 4 eski bakan hakkında Avrupa genelinde tutuklama ve iade emri çıkardı. Mahkemenin çağrısına uyarak ifade veren Katalonya eski Özerk Yönetimi'nin 8 bakanının ise tutuklanmasına karar verildi. Eski bakanlardan Santi Vila ise 50 bin avro kefaletle tutuksuz yargılanacak. Puigdemont ve bakanlar, “Katalonya meşru hükümeti” imzasıyla Brüksel’den yaptıkları yazılı açıklamada, Katalan siyasetçilere yönelik Madrid’deki mahkemelerde açılan soruşturmalar için “siyasi yargı” ifadesini kullandı. Puigdemont ve beraberindekilerin Brüksel’de yaptıkları açıklama “sürgünde hükümet kurdular” yorumuna sebep oldu. Açıklamada başsavcının talep ettiği 45 yıla kadar hapis cezasının “orantısız” olduğu vurgulanarak “Katalonya başkanı ve bakanları Brüksel’de kalıp yargıdan kaçma niyetinde değildir. AB'nin sahip olduğu diğer yargı mekanizmaları karşısında yargıya cevap verilecektir” ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'den destek

Başbakan Binali Yıldırım, İspanya Başbakanı Mariano Rajoy ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirerek İspanya’nın toprak bütünlüğüne olan desteğini ifade etti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99