14 Aralık 2017, 08:17 - 
Döner'de fosfat yasağına onay çıkmadı

Döner'de fosfat yasağına onay çıkmadı

Avrupa Birliğinde (AB) gıda krizine neden olan dondurulmuş dönerde fosfat kullanıldığı için dönerin yasaklanmasına neden olacak uygulamaya, Avrupa Parlamentosunda yapılan oylamayla onay çıkmadı.

Avrupa Parlamentosundaki gruplardan Sosyalistler ve Yeşiller tarafından dönere karşı başlatılan fosfat mücadelesinin başarısız olması Avrupa ülkelerinde döner üretimi yapan Türkler kadar döneri tüketen Avrupalılar tarafında da sevinçle karşılandı. AB Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA), fosfatın etkilerini araştırmayı bir öncelik olarak belirledi ve gelecek yıl sonuna kadar bu konuda bilimsel bir görüş ortaya koymayı planladığını bildirdi. Alman Hristiyan Demokrat AP üyesi Renate Sommer, "Ortalama bir AB vatandaşı bir yıl boyunca yediği dönerden aldığı fosfatın tamamını zaten 1,5 litre kola içtiğinde alıyor" dedi.

Sommer, dönercilerin eti bir arada tutabilmek için fosfattan başka seçeneği olmadığını da ifade etti.

82 milyon nüfusa sahip Almanya’da günde 2 milyon porsiyon döner kebap tüketiliyor. Ekmek arası döner ve salata, ayaküstü yenen fast food tarzı yemekler arasında sosisi geride bırakmış bulunuyor. Bugün Almanya’da 4 milyar euroyu bulan döner sektöründe günde 400 ton et kullanılıyor. Böylece döner, Almanların ayaküstü yenen yemekler listesinde en üst sırada yer alıyor. AB’deki dönerin yüzde 80’i Almanya’da üretiliyor ve sektör 110 bin kişiye istihdam sağlıyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99