11 Ocak 2018, 09:00 - 
Katalonya’nın bağımsızlık yanlısı partileri anlaştı

Katalonya’nın bağımsızlık yanlısı partileri anlaştı

Katalonya’nın bağımsızlık yanlısı partileri JxCat ve ERC Katalan hükümetinin başkanlığını sürdürme konusunda anlaşmaya vardı.

Toplantıya halen Brüksel’de bulunan Carles Puigdemont ve ERC partisinin lideri Oriol Junqueras hala hapishanede olduğu için partinin iki numaralı ismi Marta Rovira katıldı. Anlaşmayla beraber Puigdemont'un kendisini başkan yapmaya teşebbüs etmesine rağmen, bunu başarmak için kullanılacak formül henüz net değil.

Puigdemont İspanya'da dönerse tutuklanacağı için dikkate alınacak iki seçenek var. Birincisi yokluğunda görüntülü bir şekilde internet üzerinden başkanlığı yürütmek, ikincisi ise bir vekil aracılığıyla başkanlığı yürütmek. Nihai formülün 21 Aralık seçimlerinin sonucundan çıkan parlamentonun ilk oturumunun yapılacağı 17 Ocak tarihiden önce belirlenmesinin gerekli olduğu düşünülüyor.

Ayrıca, seçilmiş milletvekillerinden Oriol Junqueras (ERC), Jordi Snchez ve Joaquim Forn (JxCat) hala hapiste olması gibi sıkıntılı bir durum da söz konusu. Üç milletvekili parlamentonun ilk oturumuna katılabilmek için hakimden izin isteyeceklerini açıkladı. Buna Brüksel'de Juigdemont ile kalan milletvekilleri ile beraber 5 milletvekilini de ekleyince artan belirsizlikle birlikte, Artur Mas Pdecat partisinin başkanlığından istifa ettiğini açıkladı. Bununla birlikte, bağımsızlık hareketinin önemli bir başka ismi olan Carles Mundo (ERC), yeni parlamentodaki görevinden istifa ettiği açıkladı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99