22 Ocak 2018, 08:07 - 
Merkel'den Bulgaristan'a Türkiye sınırı teşekkürü

Merkel'den Bulgaristan'a Türkiye sınırı teşekkürü

Almanya Başbakanı Angele Merkel, Bulgaristan'ın Türkiye sınırını, AB sınırı olarak yasa dışı göçmenlerin geçişini önlemek için çok iyi kontrol ettiğini söyleyerek, teşekkür etti.

Almanya Başbakanı Angela Merkel, AB Konseyi Dönem Başkanı olan Bulgaristan'ı ziyaret edip, Başbakan Boyko Borisov ile görüştü. Görüşmenin ardından konuşan Merkel, "AB Konseyi Dönem Başkanı Bulgaristan'ın 'birlikten kuvvet doğar' metodu AB genelinde ihtiyaç duyduğumuz bir ilkedir" dedi. Bulgaristan'ın AB dış sınırlarında, özellikle de Bulgaristan-Türkiye sınırında büyük çaba harcadığını belirterek, teşekkür eden Merkel, "Bulgaristan, Türkiye sınırını AB'nin dış sınırı olarak yasa dışı göçmenlerin geçişinde çok iyi kontrol etti" dedi.

Bulgaristan Başbakanı Borisov ise ülkesinin komşuları ile ilişkilerini normalleştirmek için mümkün olan her şeyi yapacağını belirtti. Borisov, AB'nin Balkanlar'da otobanlar, demiryolu hatları ve limanların kurulmasını finanse etme niyetini, turizmin gelişmesine ve bölgede mal ile yük taşımacılığına önemli katkı olarak değerlendirdi. Borisov, Schengen üyeliği konusunda ise 6 Şubat'ta Hollanda Başbakanı'nın ziyaretini beklediğini ifade ederek, "Bulgaristan'ın şimdi de havadan ve denizden Schengen alanına girmesine bir engel yok. Ancak Hollanda; Romanya ve Bulgaristan'ın girişine karşı sesini yükseltiyor. Gelsin Hollandalı uzmanlar bütün sınır tesislerimizi gezsin, onlara her yere erişim sağlayacağız" diye konuştu.

Borisov, Angela Merkel'e Schengen üyeliğinde Sofya'ya verdiği destekten dolayı teşekkür etti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99