02 Şubat 2018, 07:31 - 
Gabriel'le Netanyahu arasında

Gabriel'le Netanyahu arasında "iki devletli" tanımı polemiği

İsrail ve Filistin'i ziyaret eden Almanya Dışişleri Bakanı Gabriel ile İsrail Başbakanı Netanyahu arasında "iki devletli çözüm" tartışması yaşandı.

Almanya Dışişleri Bakanı, İsrail ve Filistin ziyareti sırasında Netanyahu'ya iki devletli çözümün temel alınması gerektiğini söyledi. Gabriel ayrıca Kudüs'ün statüsü konusunda da Almanya'nın tavrını dile getirdi.

Resmi bir ziyaret için günübirlik İsrail'e ve Batı Şeria'ya giden Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, barış süreci ve iki devletli çözüm konusunda kaygılarını dile getirdi. Tel Aviv'de İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ve Ramallah'ta da Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile görüşen Gabriel, İsrail'in orta ve uzun vadeli seçenekleri konusunda endişe ettiğini söyledi.

Katıldığı bir güvenlik konferansında "İsrail'in bu ihtilafta stratejisi tam olarak nedir?" sorusunu soran Alman Dışişleri Bakanı, "İsrail'in yakın bir müttefiki ve dostu olarak, bu ihtilafta artık müzakere edilmiş bir çözüm arayışını desteklemiyorsa bunu öğrenmemiz gerekiyor" ifadesini kullandı.

Netanyahu Gabriel'in sözünü kesti

Gabriel, konferans öncesinde Netanyahu ile bir ortak basın toplantısı da gerçekleştirdi. Basın toplantısında Gabriel, sınır güvenliği sağlandıktan sonra iki devletli bir çözüme destek verdiği için İsrail Başbakanı'na "müteşekkir” olduğunu söylediği sırada Netanyahu araya girerek "iki devletli" tanımına müdahale etti.

    Netanyahu, "Askeri kontrolümüz olduğunda (Filistin'in) bir devlet olarak tanınıp tanınmaması başka bir mesele. Ben etiketlerden çok işin özünü konuşmayı tercih ederim" dedi.

Sözlerine devam eden Almanya Dışişleri Bakanı meselenin başka bir zaman tekrar gündeme getirilebileceğini belirtti. Gabriel ayrıca Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump yönetiminin Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarına dair aldığı kararı eleştirerek, Ortadoğu barış sürecinde bugüne kadar arabuluculuk rolü oynayan bu devletin "taraf tutmasına" değindi.

    "Amerikalılar bu kadar açık bir şekilde taraf tutarak başarılı bir diplomasi yürütebilirler mi? Diğer devletler ABD'nin yerini almaya çalışır mı?" şeklinde sorular soran Gabriel, ABD'nin aksine, Avrupa devletlerinin İsrail'in ihtilafa yaklaşımını yakından takip ettiğini kaydetti. Dışişleri Bakanı ayrıca Almanya'daki yeni neslin, Filistinlilerin karşı karşıya kaldığı haksız muamelelerden dolayı giderek daha bilinçli davrandığını ve İsrail'in davranışlarını kabul etmekte zorlandığını söyledi.

Kudüs meselesi

ABD'nin Kudüs kararı ile ilgili olarak ülkesinin tavrını da tekrarlayan Gabriel, "Almanya, büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacağı günü iple çekiyor. Ancak şunu eklemeliyim: Bunu ancak Kudüs'ün iki devletin başkenti olduğu gün gerçekleştirecek. Burada bir kısa yol bulunmuyor" ifadesini kullandı.

    1967'de İsrail ile komşu Arap devletlerini karşı karşıya getiren ve İsrail'in mutlak galibiyeti ve Doğu Kudüs'ün kalıcı olarak işgali ile sonuçlanan Altı Gün Savaşı'ndan bu yana kentin statüsü hakkındaki ihtilaf devam ediyor.İsrail Kudüs'ü 1980 yılında "İsrail'in ebedi başkenti" olarak ilan ederken, uluslararası toplum bu kararı tanımıyor ve büyükelçiliklerini Tel Aviv'de bulunduruyor.

Kudüs'ün nihai statüsü, 1993 yılında başladıktan sonra devamlı kesintiye uğrayan İsrail ile Filistinliler arasındaki barış görüşmelerinin dışında bırakıldı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99