19 Şubat 2018, 06:33 - 
Çavuşoğlu: Türkiye tehditlere boyun eğmez

Çavuşoğlu: Türkiye tehditlere boyun eğmez

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Almanya'da açıklama yaptı. Çavuşoğlu,"Türkiye'ye nasıl yaklaşacaklarını öğrenirlerse ilişkilerimiz iyi gider." dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Münih Güvenlik Konferansı'nda bir konuşma yaptı. Çıkışta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Çavuşoğlu, Almanya ile ilişkilerin düzelmesiyle ilgili olarak şu ifadeleri kullandı: 'Bunlar suni şeyler. Bu sıkıntılar bizden kaynaklı değildi. Almanya'da seçimler öncesi, bizde referandum öncesi başlayan bir furya. Ama bunun arkasında Almanya'da yıllardır artan Türk ve İslam düşmanlığı da etkili oldu. Ancak belli bir zamandan bu yana mevkidaşım Gabriel'le oluşturduğumuz bu diyalog ortamı ve sorunları aşma konusunda ortaya koyduğumuz ortak irade sayesinde daha pozitif bir ortam var. Türkiye karşıtlığından vazgeçilmesi gerekiyor. Türkiye'yi eşit bir ortak olarak herkesin görmesi lazım. Türkiye'ye nasıl yaklaşacaklarını öğrenirlerse ilişkilerimiz iyi gider. Bizim kimseye düşmanlığımız yok. Biz arabuluculuk yapan bir ülkeyiz" dedi.

Çavuşoğlu'nun Münih kentindeki Güvenlik Konferansı'nda da ABD ile yaşanan krizle ilgili konuştu;

"Birkaç yıl önce Afganistan'da Rusya'ya karşı Taliban'ı destekleyenler, şimdi orada Taliban'la uğraşıyorlar. Ben diğer ülkelerin Afganistan'da yaptıklarını meşrulaştırmıyorum. Ancak bir ülkenin karşısında olmak için terör örgütlerini desteklemek büyük bir hata.

ABD, YPG'yi neden destekliyor? DEAŞ'ı yenmek için. Ancak Rakka'da aralarında nasıl bir anlaşma olduğunu gördük. YPG, DEAŞ birlikleriyle birlikte Türkiye'ye karşı savaşıyor. İşte bizim müttefiklerimiz böyle insanlarla çalışıyor. Bu kesinlikle kabul edilemez. Terör örgütlerinin tamamı yok edilmeli.

Suriye için masada farklı gündemler olmamalı ortaklarımızla. Bu noktada ABD ile bir anlaşmaya vardık Rex Tillerson'ın ziyareti sırasında. Biz ABD'nin bu sefer sözlerini tutması gerektiğini düşünüyoruz."YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99