05 Mart 2018, 07:22 - 
Brexit sürecinin kazananı olmayacak

Brexit sürecinin kazananı olmayacak

Birleşik Krallık Başbakanı Theresa May, Avrupa Birliği (AB) ile gelecekte gerçekleştirilebilecek ekonomik işbirliği vizyonundan bahsettiği konuşmasında, Brexit sürecinde iki tarafın da tam olarak istediğini alamayacağını söyledi.

İngiltere bir daha düşünmeyecek, halk kararını verdi. Uygulaması parlamentonun karar vereceği bir konu” diyen May, bazı politikacıların aksine kendisinin insanlarla açık olduğunu vurguladı.

Kabinede konuşma yapan Başbakan May, Brexit’in belirli yönlerden tek pazara erişimini engelleyeceğini söylerken mevcut modellemelerin ilerleme için iyi bir yol olmadığına dikkat çekti. May Brexit’ten sonra yasa uygulamalarıyla ilgili, “AB’den ayrıldıktan sonra Birleşik Krallık genelindeki davalara kendi mahkemelerimizde karar verilecek. Ancak ugun durumlarda diğer ülkelerin hukuk sistemlerine baktığımız gibi yine Avrupa Adalet Mahkemesi’nin (ECJ) kararlarına bakacağız” dedi.

May ayrıca AB’nin Birleşik Krallık için satışa hazır bir model sunduğunu fakat AB’nin de iddialı bir anlaşmada ısrarcı olduğunu belirterek Kanada’yla yapılacak bir anlaşmanın kabul edilmeyeceğini söyledi. May bu durumda iki tarafın da istediğini alamayacağını ve bu sebeple bu anlaşmayı bir müzakere olarak görmesi gerektiğini vurguladı.

May konuşmasında AB ile oluşacak yeni ticari ilişkilerini yönetmek için beş ilke belirlediğini söylerken ilkelerden birincisinin adil ve açık rekabete ortam sağlanması için “karşılıklı ve bağlayıcı taahhütler” oluşturulması olduğunu söyledi. Bu durumda May diğer ilkelerini de tamamen bağımsız bir “tahkim mekanizması” oluşturulması gerekliliği, devam edecek bir diyalog ve danışma araçlarının devamlılığı, veri koruması için bir anlaşma yapılması ve AB ile Birleşik Krallık’ın kendi halkları arasındaki bağları koruması olarak sıraladı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99