10 Mart 2018, 07:42 - 
Kurtulmuş  Irkçılık İlişkileri Zehirliyor

Kurtulmuş Irkçılık İlişkileri Zehirliyor

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Almanya’daki ırkçı ve İslamafobi saldırıların Almanya ile diğer ülkeler arasındaki ilişkilerini zehirlediğini söyledi.

Berlin Turizm Fuarı ITB’ye katılmak için Berlin’e gelen Numan Kurtulmuş, Berlin ziyaretinin son gününde Mevlana Camii’ni ziyaret etti. 2014 yılında inşaat aşamasındayken kimliği belirsiz kişi veya kişilerce kundaklanan Mevlana Camii’nin son halini görmek isteyen Kurtulmuş, camii gezdi ve cami yönetiminden bilgi aldı.

Ziyaret sonrası gazetecilere açıklama yapan Numan Kurtulmuş, Avrupa’daki yabancı düşmanlığı, göçmen karşıtlığı ve İslamafobia’nın farklı şekillerde tezahürünün ve bunun da somut bir şekilde Türk düşmanlığı, Türkiye düşmanlığı şeklinde ortaya çıkışının son derece kaygı ve endişe verici olduğunu söyledi.

Kurtulmuş açıklamasına şöyle devam etti : “Bu sadece buradaki Müslüman azınlıkların günlük hayatlarını tehlikeli bir boyutta etkileyecek olmanın ötesinde, aynı zamanda Almanya toplumu ve Avrupa toplumlarının buradaki yabancı unsurlarla ya da göçmen unsurlarla bir arada yaşamasını tehlikeye atacak, Almanya’nın, Alman toplumunun farklı toplumlarla ilişkilerini zehirleyecek son derece tehlikeli bir trenddir, tehlikeli bir gelişmedir. Bu sadece politikadaki aşırı ırkçı dil olarak ortaya çıkmıyor, aynı zamanda ülkeler arasındaki ilişkileri, toplumlar arasındaki ilişkileri de zehirleyen son derece tehlikeli bir gelişme olarak Almanya’nın gündeminde, genel olarak da Avrupa’nın gündeminde yer alıyor. Aşağı yukarı, Almanya’da günde ortalama 3 camiye saldırıda bulunuluyor, 7 tane de yabancı düşmanı, göçmen düşmanı eylemle karşı karşıya kalıyoruz.   En son bu gece Baden Wüerttemberg eyaletinde bir kasabada Türkler’e ait olan bir cami molotof kokteyli saldırısıyla kundaklandı ve bu da ne yazık ki hepimize, buradaki Müslüman toplumuna, buradaki Türk toplumuna son derece rahatsızlık veren üzüntü veren bir gelişme olarak ortada. Bizim beklentimiz şudur, yabancı düşmanlığıyla aslında gündemi uzun zamandır meşgul olan Almanya’nın bu konuda ciddi bir kamuoyu hassasiyeti oluşturması. Olay sadece polisiye bir olay değildir. Polisin kayıt tutması ve bu olayın faillerini bulmak için çaba sarfetmesi işin sadece bir kısmı, hem de küçük bir kısmıdır. Esas olarak bu ırkçı saldırıların, İslam karşıtı saldırıların önlenmesi için toplumsal duyarlılığın artırılması lazım. Bunun için de yerel yöneticiler başta olmak üzere, farklı siyasi parti içerisindeki milletvekili arkadaşlarımızın, konuyu duyarlılıkla Alman kamuoyuna taşımaları ve bu saldırıyı yapanları takip etiklerini açık bir şekilde ortaya koymaları gerekir. Bu sadece bir polisiye olay değil, aslında toplumu içten içe kemiren, toplumdaki birliği dayanışmayı, yabancıların Alman toplumuyla entegrasyonunu ciddi bir şekilde zehirleyen bir gelişmedir. Bunun önüne geçilmesi lazım”

Türkiye olarak her zaman yurt dışındaki vatandaşlarımızın yanında olacaklarını vurgulayarak konuşmasına devam eden Kurtulmuş, “Sadece iyi günlerinde değil, kötü günlerinde de, sıkıntılı günlerinde de yanlarındayız. Yabancı düşmanlığına, Türkiye karşıtlığına karşı, İslam düşmanlığına karşı buradaki bizim millet varlığımızın bir şekilde zarar görmemesi için var gücümüzle gayret sarfetmeye çalışıyoruz. Bizim için ülkemizin birliğini dirliğini savunmak, buradaki Türk toplumunun Almanya’yla uyumlu, iyi entegre olmuş ama asla asimile olmayı hazmetmeyecek bir topluluk olarak varlığını devam ettirebilmesi önemli. Biz inançlarımıza, dinimize, geleneklerimize, yaşantımıza sahip çıkarız toplum olarak” ifadelerini kullandı.
 

Numan Kurtulmuş Mevlana Camii’nden ayrılmadan, cami yönetimi ve cami cemaatiyle poz verdi.

Foto: Menderes SinginYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99