12 Mart 2018, 06:17 - 
Berlin’de Koca Sinan Cami Kundaklandı

Berlin’de Koca Sinan Cami Kundaklandı

Geceyarısı 2 sularında kimliği belirsiz kişilerce atılan yanıcı madde neticesinde yanan cami kullanılamaz hale geldi.

2005 senesinde ibadete açılan ve Diyanet İşleri DİTİB’e bağlı olarak faaliyet gösteren Koca Sinan Cami’nin 500 civarında cemaati var.

Berlin Başkonsolosu Mustafa Çelik, olay yerine gelerek incelemelerde bulundu ve yetkililerden bilgi aldı. Burada DHA’ya açıklama yapan Çelik, video kayıtlarına göre 3 kişinin geceyarısı Koca Sinan Camii’ne gelerek molotof kokteyli attığının tesbit edildiğini söyledi. Bunun kesinlikle bir kundaklama olduğu vurgusunu yapan Çelik, “Kimin yaptığına dair henüz kesin bilgi yok, ama geçtiğimiz hafta içerisinde yine bir spor derneğimize PKK ve terör yandaşları tarafından bir saldırı gerçekleştirildiği dikkate alınırsa, bunun da buna yakın bir çaba olduğunu düşünebiliriz” ifadesini kullandı.

Kundaklanan camiye gelerek incelemelerde bulunan Berlin Eyalet Meclisi CDU Milletvekili Burkard Dregger’de böyle bir saldırının kesinlikle kabul edilemeyeceğini söyledi. Bu saldırı beni çok etkilediğini kaydeden Dregger “Çünkü burası benim seçim bölgem. Bu insanları çok iyi tanıyorum ve daha geçen hafta bu camiyi ve cemaatini ziyaret etmiştim. Özellikle ibadethanelere yapılan saldırılar kabul edilemez, hangi dine ait olursa olsun fark etmez. Bu insanların bir arada yaşama kültürünü zedeleyen unsurlardır; bunu istemiyoruz” dedi.

Koca Sinan Camii din görevlisi, Bayram Türk’te yaptığı açıklamada, geceyarısı 2:15 civarında kendisine saldırı haberinin iletildiğini belirtti. “Geldiğimde polis ve itfaiye olay yerindeydi ve yangına müdahale etmeye çalışıyorlardı” diyen Türk, yangın söndürüldükten sonra, sabah saat sekize kadar olay yeri incelemesinin yapıldığını ve ardından içeriye girme izninin verildiğini açıkladı.

Koca Sinan Camii cemaati de destek ve dayanışma amacıyla yakılan caminin önünde toplandı. Almanya genelinde son iki aydır Türklere ait camiler, dernekler ve işyerlerine saldırılar arttı.

Foto: Menderes SinginYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99