06 Nisan 2018, 04:29 - 
Kosova Meclisi FET֒cülerin sınır dışı edilmesini görüştü

Kosova Meclisi FET֒cülerin sınır dışı edilmesini görüştü

Kosova’da Meclis, FETÖ'cülerin tutuklanıp sınır dışı edilmesi gündemiyle toplandı.

Kosova Meclisi, 29 Mart tarihinde Kosova ile Türkiye İstihbarat Teşkilatlarının ortak operasyonu ile gözaltına alınması ve sınır dışı edilmesini görüşmek için olağanüstü toplandı. Muhalefet partilerinden 40 milletvekilinin talebi üzerine toplanan Kosova Meclisi, Kosova’da faaliyet gösteren FETÖ bağlantılı 6 Türk vatandaşının gözaltına alınması, ardından da sınır dışı edilmesini kınadı. Kınama ve eleştiriler, Kosovalı Türk milletvekilleri hariç, iktidar ve muhalefet parti milletvekillerinin büyük bir çoğunluğu tarafından geldi.

Saatlerce süren tartışmalarda söz alan milletvekilleri, FETÖ mensuplarının sınır dışı edilmesinde izlenen işlemlerle, Kosova Anayasası ile uluslararası sözleşmelerin ihlal edildiği, anayasal yetkilerin aşıldığı savunuldu.

KDTP’den Türkiye’ye destek

Meclis genel kurul oturumunda Kosova Demokratik Türk Partisi’nin (KDTP) Bakanı ile milletvekilleri FET֒cülerin sınır dışı edilmesi olayını destekledi. KDTP Genel Başkanı ile Kosova Kamu Yönetimi Bakanı Mahir Yağcılar, olay hakkında doğru yargı yapılabilmesi için doğru analiz yapılması gerektiği görüşünü savunarak, FET֒nün Türkiye’ye zarar verdiğine göre, Kosova’ya da verebileceği uyarısında bulundu. Yağcılar, Kosova ile Türkiye arasındaki iyi ilişkilerin muhafaza edilmesi ve geliştirilmesinin yararından söz etti.

KDTP milletvekili Fikrin Damka da, FET֒nün bir terör örgütü olduğunu, sınır dışı edilen Türk vatandaşlarının da terörist olduklarını vurguladı. “6+” Parlamanto Grubu adına konuşan milletvekili Damka, FET֒nün tarihçesinden konuşarak, bu terör örgütünün 50 yıldır Türkiye devletini yıkmak istediğini, 2016 yılında askeri darbe girişiminde bulunduğunu, darbe girişiminde yüzlerce masum kişinin de hayatını kaybettiğini hatırlattı. Sınır dışı edilen FETÖ mensuplarının Kosova’da yasa dışı faaliyetlerde bulunduklarına dikkat çeken Damka, öğretim görevlilerinin öğretmen maskesi altında görev yaptıklarını hatırlattı.

Kosova Meclisi oturumunda, FETÖ mensuplarının sınır dışı edilmelerini inceleyecek Parlamento Araştırma Komisyonu’nun kurulması bekleniyor.  YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99