28 Mayıs 2018, 07:02 - 
Yeneroğlu: Anma merasiminde hep birlikte orada olalım

Yeneroğlu: Anma merasiminde hep birlikte orada olalım

AK Parti İstanbul milletvekili Mustafa Yeneroğlu, Solingen faciasının 25’inci yıl dönümü için düzenlenecek olan anma törenlerine katılarak faicada aile fertlerini kaybeden Genç Ailesine destek çağrısı yaptı

“ALMANYA’yı ve Türkiye’yi derinden üzen Solingen faciasında Genç Ailesinin ırkçılar tarafından kundaklanan evinde 3’ü çocuk 5 vatandaşımız can verdi. Saldırının üzerinden 25 yıl geçse de yaşadığımız acı hâlâ taze. Genç Ailesinin evinin ‘utanç müzesi’ne dönüştürülmesi, şehrin bazı bölgelerine hayatını kaybeden aile üyelerinin isimlerinin verilmesi ve her yıl 29 Mayıs’ta anma töreni düzenlenmesi bu acının hatırlanmasını ve hafızalarda canlı tutulmasını sağlıyor. Solingen faciasının ardından bu ülkenin asli unsuru olan vatandaşlarımıza yönelik saldırıların artarak devam etmesi, ırkçı saldırılarla mücadelede gerekli önlemlerin alınmadığını gösteriyor. Bu durumun en somut acı örneği, 2000-2008 yılları arasında 8’i Türk 10 kişinin ırkçı terör örgütü NSU üyelerince öldürülmesi olaylarında yaşandı. Katillerin yıllardır bulunamamasının arka planında kurumsal ırkçılık gerçeğinin olması Almanya’da ırkçılıkla mücadelede ciddi bir zaafın olduğunu gösterdi.”

‘ANLAŞILIR DEĞİL’
“Bir göç ülkesi olan Almanya’da bu tip faciaların tekrar yaşanmaması, göçmenlerin Almanya ile olan aidiyetlerinin güçlendirilmesinde temel faktördür. Bunun için de ayrımcılık, ırkçılık ve İslamofobi ile etkin mücadele şarttır. Bu yıl Solingen faciası kapsamında Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu’nun programa katılımına ilişkin yapılan tartışmalarsa, Almanya’da akıl tutulmasının devam ettiğine işaret ediyor. İki ülkeyi doğrudan ilgilendiren bir felaket, ikili ilişkileri geliştirmede önemli fırsatlar sunar. Bu fırsatları değerlendirmek yerine Türkiye ile ilişkilerde yeni yaralar açmaya devam edilmesi anlaşılır değildir.”

‘BU BİR SORUMLULUKTUR’
“Solingen kundaklaması Almanya’da yaşayan Türklerin ortak acısıdır. Bu acıya dünden daha fazla sahip çıkılması her kesimi doğrudan ilgilendiren bir sorumluluktur. Her yıl düzenlenen anma törenleri bunun için önemli bir fırsat sunuyor. Tüm vatandaşlarımızı ve sivil toplum temsilcilerimizi 29 Mayıs saat 16.00’da Solingen’de bulunan ırkçılık karşıtı anıtta anma töreni önünde düzenlenecek programa katılmaya, Genç Ailesinin yanında olarak ırkçılığa karşı ortak duruş sergilemeye davet ediyorum. Bu düşüncelerle başta Solingen olmak üzere tüm ırkçı saldırılarda hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, Genç ailesine yeniden başsağlığı diliyorum.”YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99