06 Haziran 2018, 08:14 - 
ABD elçisi Avrupa’yı karıştırdı

ABD elçisi Avrupa’yı karıştırdı

ABD’nin yeni Berlin Büyükelçisi Richard Grenell’in Avrupa’daki sağcı hükümetleri ve siyasetçileri güçlendirmeyi kendisine görev edindiğini söylemesi ortalığı karıştırdı.

Her fırsatta başka ülkelerin iç işlerine karışmayı fırsat bilen ve siyaseten taraf olmaktan çekinmeyen başta Almanya olmak üzere Avrupa ülkeleri ABD’nin yeni Berlin Büyükelçisinin çıkışlarıyla adeta şokta.

ABD’nin Berlin Büyükelçisi Richard Grenell’in Amerika’nın aşırı sağ haber portalı Breitbart’a verdiği röportaj, başta Almanya olmak üzere Avrupa’yı karıştırdı. Büyükelçi Grenell, röportajda Avrupa’daki sağcı hükümetleri ve siyasetçileri güçlendirmeyi kendisine görev edindiğini söyleyerek, Almanya’nın ise kısıtlı savunma harcamaları nedeniyle caydırıcı bir orduya sahip olmadığını savunmuştu. Grenell’in sözleri, halihazırda aşırı sağ siyaset tehdidiyle karşı karşıya olan Almanya ve Avrupa’da bomba etkisi oluşturdu.

Grenell, 1961 tarihli Viyana Sözleşmesini ihlal ederek, büyükelçilerin bulundukları ülkelerin iç işlerine karışmamaları yönündeki teamülü hiçe saydığı gerekçesiyle eleştiriliyor. Alman Dışişleri Bakanlığı ise ABD Büyükelçisi’nden sözleriyle ilgili açıklama isteneceği açıklamasını yaptı.

GÖREVDEN ALINMALI
Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) eski Genel Başkanı Martin Schulz, ABD Büyükelçisinin görevden alınması için çağrıda bulundu. “Bu adamın yaptığı, uluslararası diplomaside daha önce duyulmamış bir şey” diyen Schulz, tarafsız kalmasını gerektiren bir görevde bulunan Grenell’in, siyasi bir hareketin temsilcisi gibi davrandığını söyledi. SPD Genel Başkan Yardımcısı Thorsten Schaefer-Guembel ise “Avrupalı vatandaşlar, Trump’ın tebaasından birinin onlara nasıl oy vermeleri gerektiğini söylemesine izin vermeyecektir” diyerek Grenell’e tepki gösterdi.

İran emri
ABD'nin Berlin Büyükelçisi Grenell, geçen ay da, ülkesinin İran'a yönelik aldığı yaptırım kararı sonrası attığı tweetle şimşekleri üzerine çekmişti. Grenell, adeta bir emir tonunda attığı tweetle, "İran'da iş yapan Alman şirketleri operasyonlarını derhal durdurmalıdır" açıklamasını yapmıştı. Bu tweet Alman Parlamentosunda büyük tepkiye neden olmuştu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99