18 Haziran 2018, 05:21 - 
Makedonya resmen Kuzey oldu

Makedonya resmen Kuzey oldu

İmzalar atıldı ve Makedonya, Yunanistan’ın 27 yıldır devam eden itirazı üzerine adını, “Kuzey Makedonya” olarak değiştirdi.

Avrupa’nın en uzun süreli anlaşmazlıklarından birinin çözümünde, Yunanistan ve Makedonya isim anlaşmazlığında, imzalar dün atıldı.

1991’de Yugoslovya’dan bağımsızlığını ilan eden Makedonya’nın ismi ile ilgili 27 yıldır süren anlaşmazlığın aşılması için Atina ve Üsküp hükümetleri arasında bugün bir ön anlaşma imzalandı. Anlaşmaya göre ülkenin adı “Kuzey Makedonya” olacak. Ancak anlaşmaya meclislerin onayı gerekiyor.

    Aralarında Rusya, ABD ve Türkiye’nin de olduğu 120’den fazla ülke Makedonya’yı “Makedonya Cumhuriyeti” adı ile tanıyor. Birleşmiş Milletler ise 1998’te ülkeyi “Makedonya Eski Yugoslav Cumhuriyeti” adı ile tanımıştı.

Ayrıca Makedonya’da halkoylaması yapılacak. Halkoylamasının eylülde yapılabileceği belirtiliyor. Anlaşmanın imzalanmasıyla Makedonya’nın NATO ve Avrupa Birliği’ne üyelik yolunun açıldığı belirtiliyor.

Milliyetçiler tepkili

Yunanistan ve Makedonya’nın vardığı isim anlaşması, hem Üsküp’te hem de Atina’da milliyetçi çevrelerin tepkisi çekiyor. Anlaşmaya karşı çıkanların başında Makedonya Cumhurbaşkanı Gjorge İvanov geliyor. İvanov’un anlaşmanın yürürlüğe girmesini engellemek için veto yetkisini kullanması bekleniyor.

Makedonya’daki milliyetçi muhalefet de anlaşmayı “şartlı teslim” olarak nitelendiriyor. Anlaşmaya Atina’da da sert tepki var. Yunan Başbakan Çipras milliyetçi çevreler tarafından “ihanet”le suçlanırken, Atina da gösteriler düzenleniyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Avrupa HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99