18 Haziran 2018, 05:23 - 
Merkel için kader haftası

Merkel için kader haftası

Almanya’da aylar süren görüşmeler sonucunda kurulan koalisyon hükümeti mülteci konusunda krize girdi.


Alman basını Almanya’daki koalisyon hükümetinin Türkiye modeliyle kurtulacağını yazdı. Almanya aylar süren çalışma sonucunda kurulan koalisyonun mülteci konusunda krize girdi.

Bild’e konuşan kaynaklar, “Merkel, Türkiye ile Avrupa Birliği arasında yapılan geri kabul anlaşmasına benzeri mülteci anlaşmalarını diğer ülkelerle görüşülecek” ifadesini kullandı. Mülteci konusunda uzlaşma sağlanması ve AB çapında mültecilere kapıların açılması gerektiğini savunan Merkel’e başta koalisyon ortağı ve İçişleri Bakanı Horst Seehofer olmak üzere birçok hükümet yetkilisi karşı çıkıyor.
ZİRVE PLANLANIYOR

Alman medyası, Merkel’in Yunanistan, İtalya ve Avusturya ile görüşme planlamaya çalıştığını yazdı. Gazeteye konuşan İtalyan yetkililer, “Henüz tam tarih netleşmedi ama bir planlama süreci içerisindeyiz” ifadesini kullanırken, gelecek hafta bir zirve yapılması planlanıyor. Merkel’in bu konuda fikir ayrılığına düştüğü isimlerden 2 hafta istediği ve bu süre zarfında, İtalya ve Yunanistan gibi ülkelerle buluşacağı kaydedildi.

‘BU KADINLA ÇALIŞMAM’

Mültecilerin sınırdan geri çevrilmesi sorusunda Başbakan Merkel’le restleşen koalisyonun küçük ortağı CSU lideri ve İçişleri Bakanı Seehofer’in, “Artık bu kadınla çalışamam” dediği de ileri sürüldü. Welt am Sonntag Gazetesi’nin haberine göre Seehofer, CSU’lu bakanlar ve Grup başkanı Alexander Dobrindt ile çok dar bir grup içinde yaptığı toplantıda iki kez bu sözü kullandı.
HÜKÜMETİN SONU OLUR

Bu sözleri Almanya’da Merkel hükümetinin sonu anlamına geliyor. Seehofer sözlerinin kamuoyuna yansıması üzerine kimsenin Merkel›i düşürme niyetinde olmadığını söyledi. Ancak Pazartesi sabahı iki kardeş partinin meclis ve yönetim kurulları ayrı ayrı toplanacak. CSU lideri Seehofer ise partisinin firesiz kendisine destek verdiğini gösterecek. Toplantının ardından yapılacak açıklamalar Almanya’da hükümetin kaderini belirleyecek.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99