26 Haziran 2018, 06:12 - 
AB süper bilgisayarlarla altyapısını geliştirecek

AB süper bilgisayarlarla altyapısını geliştirecek

Avrupa Konseyi yeni bir ortak girişimle yüksek performanslı bir bilgisayar ekosistemine destek vermeyi kabul etti.

Ortak girişim, mevcut büyük bilimsel ve toplumsal zorlukları ele almak için gerekli olan büyük verileri işlemek için süper bilgisayarlar geliştirmek üzere Avrupa'daki kaynakların kaynaklandırılmasını denetleyecektir.

Bulgaristan Eğitim ve Bilim Bakanı Krasimir Valchev, süper bilgisayarların yeni pazarlar yaratma ve geliştirmek için gerekli olduğunu söyledi ve ekledi, “Süper bilgisayarlar Avrupa’nın rekabetçiliğini artırmak, güvenliğini artırtmak ve iklim değişikliği gibi konularda modellemeler yapabilmek için kullanmamız gereken teknolojilerin merkezinde yer alıyorlar. Bugün alınan karar, Avrupa’nın dijitalleşen ve yenilikçi gündemini destekler nitelikte.”

Endüstri ve veri ekonomisinin en önemli parçası olan süper bilgisayarlar aynı zamanda akademik, bilimsel ve kamu sektörleri için de önem teşkil ediyor.

Avrupa’nın bilimsel yeterliliği, endüstriyel rekabetçiliği ve bağımsızlığı açısında da önemli yeri olan süper bilgisayarlar, modern dünyanın karmaşıklık düzeyi giderek artan zorluklarına çözüm bulma konusunda yardımcı oluyorlar.

Projenin 2026 yılına dek sürmesi öngörülürken, Avrupa Birliği, üye ülkeler, üye olmayan ülkeler ve özel girişimler tarafından sağlanan 486 milyon euroluk bir bütçesi olacak.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99