04 Temmuz 2018, 05:56 - 
Merkel ortağına taviz verdi

Merkel ortağına taviz verdi

Merkel, koalisyon ortağı CSU’nın baskıları sonucu uzun süredir savunduğu mülteci politikasından taviz verdi. Almanya-Avusturya sınırında kamplar kurulacak ve mülteci girişleri engellenecek. Ancak hükümetin diğer ortağı SPD ve Yeşiller, kapalı kamplara karşı çıkıyor.


Almanya Başbakanı Angela Merkel 12 yıllık iktidarının en zayıf dönemini yaşıyor. Almanya’da hükümette krize neden olan Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) ve Hristiyan Sosyal Birlik (CSU) arasındaki mülteci politikalarına ilişkin görüş ayrılığı Merkel ve CSU lideri Horst Seehofer arasındaki yoğun pazarlık sonucu giderildi. Merkel, uzun yıllardır savunduğu mülteci politikasından ödün vererek, Almanya dışında “transit merkezler” kurulmasını kabul etmek zorunda kaldı. Ancak Almanya-Avusturya sınırında mülteciler için yeni transit merkezler oluşturulmasını da kapsayan uzlaşma muhalefet partilerinin tepkisine yol açtı. Bu kez koalisyonun diğer ortağı SPD de anlaşmadan memnun değil. Merkel’in yeni sınavı SPD ile olacak. SPD Genel Başkanı Andrea Nahles, uzlaşmaya ilişkin çok sayıda soru işareti bulunduğunu belirterek konunun görüşülmeye devam ettiğini vurguladı. SPD’den diğer yetkililer de anlaşmaya tepkili.
SPD GENÇLİĞİ KARŞI

SPD Gençlik Teşkilatı Başkanı Kevin Kühnert anlaşmaya ilişkin eleştirel bir açıklama yaptı. Kühnert partisinin mülteciler için kapalı kamplar kurulması fikrine kesinlikle karşı olduğunu vurguladı ve “Bu kampların nereye kurulacağı farketmez. İster Kuzey Afrika ister Avrupa sınırı isterse Passau’da olsun karşıyız” dedi.
ACI EŞİĞİNİN ÖTESİNDE

SPD Göç Çalışma Grubu Başkanı Aziz Bozkurt da Die Welt gazetesine yaptığı açıklamada, mülteciler için transit merkezlerinin kurulması fikrinin koalisyon anlaşmasında olmadığını hatırlattı. Bozkurt, “Bu merkezler acı eşiğinin ötesinde” ifadelerini kullandı.
FİKİR YENİ DEĞİL

Yeşiller Eş Başkanı Robert Habeck, CDU ve CSU’nun 2015 yılında gündeme gelen bir fikri hayata geçirmek istediğini belirterek koalisyon ortağı SPD’nin transit merkezleri kurulmasına karşı çıktığına dikkat çekti.

TOPLAMA KAMPI
Sol Parti Eş Başkanı Bernd Riexinger de Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Transit merkezler fiili olarak toplama kamplarıdır. İnsaniyet gözardı ediliyor. SPD’nin tepkisi nerede?” diye yazdı.

IRKÇILAR BEĞENMEDİ

Sağ popülist Almanya için Alternatif (AfD) partisinin genel başkanı Jörg Meuthen ise CDU ve CSU’nun mülteci politikası konusunda sağladığı uzlaşmanın mülteci politikasında değişiklik anlamına gelmediğini söyledi. Meuthen, sınırlara yakın kurulacak transit merkezlerinin de sorunu çözmeyeceğini savundu.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99