04 Temmuz 2018, 06:02 - 
Zschäpe son sözlerini söyledi

Zschäpe son sözlerini söyledi

Almanya’da faaliyet gösteren Nasyonal Sosyalist Yeraltı Cinayetleri (NSU) örgütünün ‘gelini’ olarak bilinen Beate Zschäpe ifadesinin ardından "Sözlerim çarpıtılıp yanlış aktarıldı” dedi.


Almanya’da 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk 10 kişinin öldürüldüğü NSU cinayetleri’nin baş zanlısı Zschäpe, bombalı saldırılar düzenlemek ve banka soygunları yapmakla da suçlanıyor.

Alman yasalarına göre ise mahkeme kararı verilmeden önce sanık son defa söz söyleme hakkına sahip. Beate Zschäpe'ye son sözleri sorulmak üzere mahkemeye çıkarıldığında ise söyleyeceklerini merak eden birçok kişi mahkeme salonunda onu bekliyordu.
Konsantre olmakta güçlük çekiyorum

“Sayın Hakim, son sözlerimi söylemek istiyorum. Benim kullandığım kelimeler dahi yanlış lanse edildi. Fizyolojik olarak gücüm kalmadı. Uzun süre hapiste kaldığım için konuşmakta ve konsantre olmakta güçlük çekiyorum…”

    Sebep olduğum her şey için çok özür dilerim. Sevdiklerini kaybedenlerin acılarını paylaşıyorum

    “Öldürülen insanların kim olduğunu o zaman da bilmiyordum şimdi de bilmiyorum. Tahminlerim kimseye yaramaz. Rahat uyuyup uyumadığıma gelecek olursak en çok annesi Yozgat’ta olan kişinin ölümünden üzüntü duyuyorum. Ama artık bu konuları kapattım” ifadesini verdi.

Dönerci cinayeti değil Neonazi cinayeti

Neonazi Seri Cinayetleri ve medyada Boğaziçi Seri Cinayetleri[2] veya Döner Cinayetleri adıyla da anılan, 2000-2007 arası Almanya'da gerçekleşen ırkçı seri cinayetler on kişinin ölümü ve bir kişinin yaralanmasıyla sonuçlanmıştır. Saldırılar Türk göçmenleri ve bir Yunan göçmeni hedef almıştır. Saldırılardan Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) isimli neonazi örgütü sorumlu olarak öne çıkmıştır.

Medyada sıkça kullanılan Dönerci Cinayetleri ve kısmen Boğaziçi Seri Cinayetleri tanımlamaları dışlayıcı ve aşağılayıcı olması nedeniyle tepki toplamıştır. Alman Dil Bilimleri Enstitüsü tarafından Dönerci Cinayetleri adlandırması "Yılın En Kötü İfadesi" olarak seçilmiştir.



YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99