09 Temmuz 2018, 06:07 - 
Viyana'da İran nükleer anlaşmasını kurtarma toplantısı

Viyana'da İran nükleer anlaşmasını kurtarma toplantısı

ABD'nin İran'la imzalanan nükleer anlaşmadan tek taraflı çekilmesiyle anlaşmaya taraf olan diğer beş ülke Almanya, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin ve İran dışişleri bakanları düzeyinde Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir araya geldi.

2015 yılında imzalanan ve 8 Mayıs'ta ABD'nin ayrıldığı nükleer anlaşmanın geleceğini görüşmek amacıyla yapılan toplantıda İran, ABD'nin öngördüğü ekonomik yaptırımlar devreye girmeden anlaşmaya taraf diğer ülkelerden somut adımlar atmasını istedi.

Görüşmelere başkanlık eden AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini, nükleer anlaşmanın kurtarılması için taraflar arası görüşmelerin sürdürüleceğini bildirdi.

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif ise toplantının ardından İran basınına yaptığı açıklamada, "Anlaşmaya taraf beş ülkeden bugün tartışılan ve üzerinde anlaştığımız konuları uygulayıp uygulamayacağını bekleyeceğiz" diye konuştu.  Zarif, İran'ın ekonomik menfaatlerinin korunması için toplantıda verilen taahhütlerin ABD yaptırımları başlamadan hayata geçirilmesini talep etti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99