07 Ağustos 2018, 06:14 - 
AB’den İran resti

AB’den İran resti

ABD’nin İran’a koyduğu yaptırımlar bu sabah devreye girdi. Yaptırımlar dolar, altın ticaretiyle otomotiv ve sivil havacılığı kapsıyor. 5 Kasım’da petrol ambargosu da devreye girecek. Total, Peugeot, Renault ve Citroen gibi şirketler Tahran ile ticareti durdurdu. Karara tepki gösteren Fransa, İngiltere ve Almanya, “İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruyacağız” dedi. Trump ise yaptırıma uymayanları cezalandırmak için kararname çıkardı.


ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran’a yönelik ilk dalga yaptırımları bu sabah devreye girdi. Yaptırımlarla Tahran yönetiminin ABD Doları satın alması, altın ve değerli madenlerle ticaret yapması yasaklandı. Küresel şirketlerin birer birer çekildiği İran’ın otomotiv, sivil havacılık sektörlerine yaptırımlar getirildi. 5 Kasım’da petrol ambargosu da devreye girecek.

ABD Başkanı Donald Trump’ın, İran ile nükleer anlaşmadan tek taraflı olarak çekilmesinin ardından işaretini verdiği yaptırımların ilk aşaması bu sabah TSİ 07.00’de devreye girdi. ABD Hazine Bakanlığı, İran’a yönelik yaptırımların 90 ve 180 günlük iki aşamayla yeniden uygulanmaya başlayacağını duyurdu. 90 günlük sürenin bugün dolmasıyla birlikte nükleer anlaşmanın ardından kaldırılan İran’a yönelik yaptırımların ilk aşaması uygulamaya başlandı. ABD’nin İran’a yönelik ilk yaptırım paketinin ABD saatiyle dün gece yarısından itibaren devreye girmesiyle İran hükümetinin, ABD doları satın alması, altın ve değerli madenlerle ticaret yapması yasaklandı.

UÇAK PARÇASI DAHİ YASAK

İran’ın çelik, kömür, alüminyum ticareti ile otomotiv sektörüne yaptırım uygulanacak. Bugünden itibaren Tahran’a sivil havacılık yaptırımları geri getiriliyor. Yaptırımlar kapsamında İran’ın yolcu uçakları ve uçak parçası ithalatı engellenecek. İran’ın para birimi tümen üzerinden ülke dışında gerçekleşecek önemli işlemlere kısıtlamalar uygulanacak. ABD’ye İran tarafından yapılan el yapımı halı ve gıda ürünlerinin ihracatı yasaklanıyor. İran’ın dış borcuna bağış yapılması ve satın alınmasına yaptırımlar kapsamında yasak getiriliyor.

KÜRESEL ŞİRKETLER FİRARDA

Bu arada İran hükümetiyle 4 milyar avroluk yatırım anlaşmasına imza atan Total, Alman Siemens, Avrupalı otomobil üreticileri Peugeot, Renault ve Citroen gibi şirketler ABD yaptırımları nedeniyle Tahran’la ticareti durdurduklarını açıkladılar. İran’da petrolden sonra gelen ikinci büyük sektör otomotiv. Sektörde çalışanların sayısı 1 milyonun üzerinde.

AB ve üç ülkeden rest

AB, Fransa, İngiltere ve Almanya, AB hukuku ve BM Güvenlik Konseyi kararı uyarınca İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları ABD’den koruma konusunda kararlı olduğu vurguladı. AB ile 3 ülkenin dışişleri bakanlarının ortak açıklamasında, ABD’nin nükleer anlaşmadan çekilerek yaptırımları devreye sokmasından derin esef duyulduğu belirtildi. Açıklamada, “İran ile meşru ticaret yürüten Avrupalı firmaları koruma konusunda kararlıyız.” ifadesine yer verildi. AB menşeli şirketleri koruma amacıyla güncellenmiş AB “Engelleme Mevzuatı”nın bugünden itibaren devreye sokulacağı vurgulandı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Ekonomi HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99