02 Ekim 2018, 05:28 - 
Erdoğan’dan Ekonomi Mesajı: ‘Zoru Geride Bıraktık’

Erdoğan’dan Ekonomi Mesajı: ‘Zoru Geride Bıraktık’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın TBMM'nin açılışında yaptığı konuşmaya ekonomiyle ilgili mesajları damga vurdu. Erdoğan, "Gece yarısı operasyonuyla ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Allah'ın izniyle bu saldırıyı da atlatma yolunda ilerliyoruz" diyerek, “zoru geride bıraktık” mesajı verdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM’nin ilk başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ü anarak sözlerine başladı. Konuşmasında daha sonra Türkiye’deki yönetim sistemini Başkanlık sistemi olarak değiştiren 16 Nisan referandumuna değinen Erdoğan, referandumu“büyük reform ve devrim” olarak niteledi. Erdoğan, Türkiye’de tek partili ve çok partili rejimlerin denendiğini ancak denenen sistemlerin darbelere, vesayetlere ve krizlere engel olamadığını savundu.

“Gece yarısıoperasyonuylaekonomimiziçökertmeyeçalıştılar”

Erdoğan, TBMM’ye hitabında ülke ismi vermeden hem dış politikada hem de ekonomide yaşanan gelişmelerle ilgili olarak dış güçleri suçladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Darbe yapmaya teşebbüs ettiler. Sınırlarımız içinde terör koridoru oluşturmaya kalktılar. Ardı ardına yaptığımız harekatlarla bu planı da paramparça ettik” dedi.

Türk lirasındaki değer kaybı, Amerika’nın yaptırımları ve yeni gümrük vergileriyle birlikte ekonomide yaşanan krize değinen Erdoğan,“Gece yarısı operasyonuyla ekonomimizi çökertmeye çalıştılar. Allah'ın izniyle bu saldırıyı da atlatma yolunda ilerliyoruz” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, alınan tedbirlerle ekonominin yeniden dengeye kavuşmaya başladığını savundu. Erdoğan, "En zorunu geride bıraktık. Bu günleri de geride bırakacağız" ifadesini kullandı.

“HedefKandilveSincar’ı temizlemek”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde PKK'yla mücadele de vardı. Erdoğan PKK’nın Irak’ta faaliyet gösterdiği yerlerin önemli bir bölümünün kontrol altına alındığını söylerken, “Hedef Kandil ve yeni Kandil olma yolunda ilerleyen Sincar’ı temizlemek” mesajı verdi.

Suriyekrizineveİdlib’dekidurumadadeğinen Erdoğan, Türkiye ve Rusya arasındaSoçi’de varılan İdlib mutabakatına atıfta bulundu. Erdoğan, “Türkiye en büyük yükünü kendisinin çektiği Suriye krizinde doğrudan sahada inisiyatif alan ve söz söyleyen bir ülke durumuna geldi” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Avrupa Birliği ve Amerika'yla yaşanan gerilimli döneme de değindi. AB'yle sıkıntılı sürecin yavaş yavaş geride bırakıldığını belirten Erdoğan, “En büyük ticaret ortağımız olan 5 milyon civarında Türk kökenli kardeşimizin, milyonlarca samimi dostumuzun yaşadığı böyle bir coğrafyaya sırtımızı dönmemiz söz konusu olamaz” dedi.

“Amerika’nınyanlışbakışaçısınıdüzelteceğineinanıyorum”

CumhurbaşkanıErdoğan konuşmasında AmerikanyönetimininTürkiye’yihedefaldığınısavundu.Suriye’deAmerika’nınTürkiye’ninPKK’nınSuriyekoluolarakgördüğüYPG'yle işbirliğine dikkati çeken Erdoğan, “Amerikabuolumsuztavrınıekonomikalanadataşıdı”dedi.

Erdoğan, AmerikaveTürkiyearasındakigerilimkonularındanbiriolanHalkbankdavasınadeğinerek,davanınhukuksuzlukörneğiolduğunusavundu.

Amerika’nın İzmir’de ev hapsinde bulunan ve serbest kalmasını talep ettiği rahip Andrew Brunson konusunda da sert ifadeler kullanan Erdoğan,“Bir rahibi bahane ederek yaptırıma kalkan bu anlayışla diplomasinin ve hukukun içinde mücadele etmekte kararlıyız” dedi. Erdoğan, "Türkiye'yi demokratik bir hukuk devleti gibi değil de bir kabile topluluğu gibi gören bu zihniyete karşı ülkemizin hakkını, hukukunu korumak en başta gelen görevimiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, sert eleştirilerinin ardından, Amerika'yla gerilimin aşılacağına ilişkin inancını ve temennisini de dile getirdi. Erdoğan şöyle konuştu:

“Amerika yönetiminin eninde sonunda ülkemize yönelik yanlış bakış açısını düzelteceğine inanıyorum. İnşallah en kısa sürede aramızdaki meseleleri çözüp Amerika ile yeniden siyasi ve ekonomik alanlarda stratejik ortaklık ruhuna uygun ilişkiler geliştirmeyi ümit ediyoruz.”

VOAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99