09 Ekim 2018, 07:15 - 
Orban: ‘AB Türkiye’ye Samimiyetsiz Davranıyor’

Orban: ‘AB Türkiye’ye Samimiyetsiz Davranıyor’

Macaristan BaşbakanıViktorOrban, Avrupa Birliği’ni (AB) Türkiye’ye karşı “samimiyetsiz” davranmakla eleştirdi.

Orban, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Budapeşte’yi ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, Türkiye’nin AB’ye üyelik sürecine değinerek, AB’nin Türkiye’yle “kapsamlı, derin işbirliği” isteyip-istemediğine karar vermesi gerektiğini belirtti. 

Türkiye’nin AB’yle tam üyelik müzakereleri 2005’te başlamıştı ancak süreç son birkaç yıldırsürüncemedekalmışdurumda.

Orban, “Aday bir ülkeye müzakere etmek istediğimizi söyleyip, önemli ülkelerin ‘Bu ülkeyi AB’ye asla kabul etmeyeceğiz’ dediği bir zamanı hatırlamıyorum” diye konuştu.

Türkiye’yi modelülkeolarak görenOrban, Türkiye’de istikrarın olması ve Avrupa’ya göçmen akışını durdurma çabalarınınMacaristan’ın güvenliği için kritik önem taşıdığını sözlerine ekledi.

Erdoğan:“Böyle zulüm yapılmadı”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da aynı şekilde AB’nin Türkiye’ye sergilediği tutumu eleştirerek, “Evetse evet, hayırsa hayır. Samimi olmak lazım.Alacaksanız sinyallerini verin, almayacaksanız bunu da söyleyin” dedi.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre Erdoğan, Macar başbakanla ortak basın toplantısında, “Şu anda sabır noktasındayız, sonu hayır olur diyorum. 1963’ten bu yana oyalanan bir Türkiye var. Hiçbir AB üyesi ülkeye böyle bir zulüm yapılmadı” ifadelerini kullandı.

Orban’a“FET֔ teşekkürü

Erdoğan ayrıca, Macaristan BaşbakanıOrban’a, “FET֔ylemücadelede Türkiye’ye destek verdiği”gerekçesiyle teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “15 Temmuz darbe teşebbüsü sonrasında Macaristan ülkemizle en güçlü dayanışmayı sergileyen ülkelerden biri olmuştur. Millet olarak bu dayanışmayı asla unutmayacağız” dedi.

“Başkonsolosluk yetkilileri ‘buradan çıktı’ demekle kendilerini kurtaramaz”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, muhalifSuudi gazeteci CemalKaşıkçı’nınİstanbul’da kaybolmasıyla ilgili de yeni açıklamalar yaptı. Erdoğan, “(Suudi) Başkonsolosluk yetkilileri (Kaşıkçı için) ‘Buradan çıktı’ demekle kendilerini kurtaramaz” diyerek, ilgili mercilerin bu iddialarını ispatlamakla mükellef olduğunu vurguladı.


VOAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99