30 Ekim 2018, 06:19 - 
Merkel bırakıyor! Yeniden aday olmayacak

Merkel bırakıyor! Yeniden aday olmayacak

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Aralık ayında yapılacak olan kongrede Hristiyan Demokrat Parti’nin (CDU) başkanlığına aday olmayacağını açıkladı.


Başbakanlığı, görev süresinin dolacağı 2021 yılına kadar yürüteceğini kaydeden Merkel, “Başbakan ve CDU lideri olarak, başarıların ve başarısızlıkların tüm sorumluluğunu üsleniyorum” ifadelerini kullandı. Merkel, “BREXIT ve ABD-Rusya gerilimi, görevim süresince benim için iki ana meseleyi oluşturdu” ifadelerini kullandı. 18 yıldan beri CDU genel başkanlığını yürüten Merkel, aralık ayındaki kongrede aday olmayı planlıyordu.
TARİHİ KAYIP

Hessen eyaletinde pazar günü yapılan seçimlerden CDU sandıktan birinci parti olarak çıkmasına rağmen, 2013’e kıyasla 11,3 puan kaybederek oyların yüzde 27’sini almıştı. Sonuçlar hem CDU hem SPD için aynı zamanda tarihi kayıp olarak kayda geçti çünkü CDU 1966’dan bu yana SPD ise 1950’lerden bu yana bu eyalette hiç bir zaman bu kadar düşük oy almamıştı. Aşırı sağ AfD ise oy oranını artırarak meclise girmeyi başardı. Merkel’in aday olmayacağını açıklaması, ülkede geniş yankı buldu. Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner, Merkel’in sadece parti genel başkanlığından değil başbakanlık görevinden de ayrılmasını isteyerek, “Merkel yanlış görevden vazgeçiyor” dedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99