05 Kasım 2018, 06:53 - 
Macron: Değerlerine sahip çıktılar

Macron: Değerlerine sahip çıktılar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, düzenlenen bağımsızlık referandumuna ilişkin “Kaledonya halkı, 30 yıllık geçmişlerine sahip çıktı” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Büyük Okyanus'un güneydoğusundaki Yeni Kaledonya’nın Fransa’dan bağımsızlık için düzenlediği referandumda 'hayır' oyu çıkmasının ardından açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından görüntülü açıklama yapan Macron, Cumhurbaşkanı olarak Yeni Kaledonya'nın bağımsızlığa 'hayır' demesiyle yaşadığı gururu dile getirdi. Macron tarihi adım olarak nitelendirdiği seçimin devlet tarafından tarafsız gerçekleştiğini belirtti.


Macron, "Fransız devleti Yeni Kaledonya'ya özgürlük, eşitlik ve kardeşlik değerleriyle yaklaşıyor. Bu ilkeler hem Fransa'nın hem de Yeni Kaledonya'nın ilkeleridir" ifadelerini kullandı. Macron, Yeni Kaledonya halkının bilinçli şekilde oy kullanarak 30 yıllık geçmişlerine sahip çıktıklarını ve gerginliği önlediklerini belirtti.

    Fransa’ya bağlı özerk bir bölge olan Yeni Kaledonya’da halk, "Yeni Kaledonya'nın tam egemenlik kazanmasını ve bağımsız olmasını istiyor musunuz" sorusunu yanıtlamak için sandık başına gitti. Kaledonya’nın yüzde 57,29’u bağımsızlığa “hayır” dedi.
YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99