07 Kasım 2018, 08:29 - 
Cami denetlemek için laiklik yasası

Cami denetlemek için laiklik yasası

Fransa, sırf camilerde denetleme yapabilmek için 1905 tarihli laiklik yasasını yenilemeyi düşünüyor. İçişleri Bakanlığı'nın öncülüğündeki değişikliğin amacı, camilerin dışarıdan finansmanını denetleyerek ülkede İslam’ın finansmanını düzenlemek.

Fransa İçişleri Bakanlığı, camilerde denetleme yapabilmek amacıyla 1905 tarihli laiklik yasasını yenilemeyi düşünüyor. Bakanlık, projenin henüz fikir aşamasında olduğunu belirtti. Yasanın değiştirilme amaçlarından biri ülkedeki camilerin dışarıdan finansmanını denetleyerek ülkede İslam’ın finansmanını düzenlemek.

Fransız Opinion Gazetesi’nde yer alan bir haberde, herhangi bir yabancı devletten, şirketten ya da şahıstan alınan 10 bin euro üzerindeki yardımlar devlete deklare edilmek zorunda olduğu bildirildi. 1905 laiklik yasasının yenilenmesi kapsamında, ibadet merkezlerine dış finansal etkilere girmemeleri için binalarındaki müsait alanları kiraya verme hakkı da verilecek.

Eğer dini derneklerin muhasebeleri şeffaf ise devletten yardım alabilecek. Fransa Adalet Bakanı Nicole Belloubet, "Burada amaç laiklik yasasını yeniden yazmak değil. 1905 yasası yenilenmesi mümkün" şeklinde konuştu. İçişleri Bakanı Christophe Castaner ise dini cemaatlerin temsilcileriyle konuyu tartışmaya başlayacaklarını dile getirdi. Yasanın yeni haliyle dini vakıf veya dernekler, devlet tarafından bir statüye kavuşacak. Böylece bu kurumlar 1905 yasasından kaynaklanan vergi avantajlarından da yararlanabilecek. Yasa tasarısının 2019 yılının ilk ayında meclise gelmesini bekleniyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99