08 Kasım 2018, 06:52 - 
Macron'dan Yahudileri Kızdıran

Macron'dan Yahudileri Kızdıran "Mareşal Petain" Polemiği

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi Almanyası ile işbirliği yaparak Fransız Yahudilerinin kamplara gönderilmesine onay veren Mareşal Petain'i övmesi, ülkede Yahudileri ayağa kaldırdı.

Macron'un Yahudi soykırımını onaylayan Mareşal Petain hakkında "O büyük bir askerdi" sözünü kullanmasına Yahudi toplumu sert tepki gösterdi. Fransa Yahudi Dernekleri CRIF'in Başkanı Francis Kalifat, Amerika'nın Sesi'ne, "Bu sözler hepimizi şoke etti. Bu yanlıştan derhal dönülmeli" dedi.

Birinci Dünya Savaşı'nın bitişinin 100'üncü yıldönümünü anmak için Fransa genelinde bir hafta boyunca, savaşın izlerini taşıyan cepheleri ziyaret eden Macron, programın 4'üncü gününde, "Petain 1. Dünya Savaşı'nda büyük bir askerdi" deyince, ülkede büyük polemik başlattı.

Gezi daha başlamadan Macron'un anma programına askerleri dahil etmemesi eleştirilmiş, Fransız ordusu İnvalides askeri tören alanında zafer kazanan generallerin de anılabilmesi için Cumartesi günü bir tören düzenleme kararı almıştı. Macron törene katılmayacağını, Genelkurmay Başkanı'nın törende kendisini temsil edeceğini açıklamıştı.

Ancak gezisinin 4'üncü gününde, Charleville-Meziers kentinde, 'Mareşal Petain'ın da İnvalides askeri töreninde anılmasına nasıl baktığının' sorulması üzerine Macron, "Birinci Dünya Savaşı'nı kazanan generallerimizi anmak son derece meşru bir girişim. Her yıl Fransız ordusu tarafından yapılan bu anma töreni, bu yıl da yapılacak" yanıtını vedi. Ülke tarihine her zaman doğrudan baktığını anlatan Macron, "Kısa yoldan gitmek istemiyorum ama tarihimizin hiçbir sayfasını da saklamıyorum. Mareşal Petain da 1. Dünya Savaşı boyunca çok büyük bir askerdi. Bu ülkemizin bir gerçeği. Politik yaşam, tıpkı insan doğası gibi, bazen inanmak istediğimizden çok daha karmaşıktır. Birinci Dünya Savaşı'nda büyük bir asker olabilirsiniz, İkincisinde ise ölümcül seçimlere sürüklenebilirsiniz" dedi.

Askeri tören olmaması eleştirilerine karşı da "Ordumuzun ve generallerin Fransa'nın zaferinde oynadığı rolü biliyorum. Bu mücadeleci bir halkın zaferidir. Ama aynı zamanda ordumuzun ve generallerin zaferidir. Dolayısıyla askerleri de anmak ve Fransız ordusunun bunu yapmasına izin vermek son derece normal" karşılığını verdi.

Sert polemik başlattı

Macron'un bu sözleri haber kanallarında canlı olarak yayınlanınca, ülkede geri dönülmez bir polemik başladı. İlk eleştiri Fransa Yahudi Dernekleri Birliği CRIF'ten geldi. CRIF "Macron'un Petain hakkındaki sözleri karşısında şoke olduklarını" açıkladı. İkinci Dünya Savaşı sırasında Yahudilere karşı direniş hareketini başlatan Fransız Komünist Partisi (PCF) başta olmak üzere muhalefet partileri de Macron'u ağır sözlerle eleştirdi. PCF sözcüsü Olivier Dartigolles, "Bu açıklama kapanmayan yaralara tuz bastı. Petain işbirlikçidir ve tarihin çöplüğünde yerini almıştır" dedi.

Macron ikinci kez açıklama yaparak sözlerinin amacının dışında yorumlandığını açıklamaya çalıştı. Elysee Sarayı, "askeri törende 8 generalden 7'sinin anılacağını, Petain'in mezarına çiçek konulmayacağını" bildirdi. Ancak bu çabalar polemiği yatıştırmaya yetmedi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99