12 Kasım 2018, 07:26 - 
Macron'dan tarihi barış konuşması

Macron'dan tarihi barış konuşması

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birinci Dünya Savaşı'nın bitişinin 100. yılı dolayısıyla Paris’te düzenlenen anma töreninde ağırladığı 70’den fazla ülke lideri önünde barış konuşması yaptı.

Konuşmasında barışın her şeyin üzerinde tutulması gerektiğini söyleyen Macron, “Bazen tarih trajik akışına dönmekle tehdit ediyor” diyerek günümüzde kaosa karşı birlikte barışı desteklemek gerektiğini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Kanada Başbakanı Justin Trudeau'nun aralarında bulunduğu ülke liderlerinin önünde sembolik Zafer Takı'nda konuşma yaptı. Macron konuşmasında, “Biliyorum, eski şeytanlar kaos ve ölüm eserlerini gerçekleştirmek için tekrar ortaya çıkıyor. Yeni ideolojiler dini kullanarak bulaşıcı bir gericiliği yayıyor. Bazen tarih trajik akışına dönmekle ve atalarımızın kanıyla sonsuza dek mühürlendiğini sandığımız barış mirasımızı tehlikeye sokmakla tehdit ediyor” dedi.

Barış için tüm ülkelerin birlik olması gerektiğinin altını çizen Macron, “Bu yıl dönümü günü ölenlerimize sonsuz sadakatimizin tekrardan yenilendiği gün olsun. Bir kez daha uluslar olarak barışı her şeyin üzerinde tutma sözünü yineleyelim, çünkü bunun pahasını, ağırlığını, gereksinimlerini biliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Bu buluşmanın sadece bir günlük bir buluşma olmamasını umuyorum. Sevgili dostlarım, bu kardeşlik ortak mücadele vermemize, barış için, daha iyi bir dünya için mücadele etmeye davet ediyor. Yaşasın halklar arası, devletler arası barış, yaşasın dünyanın özgür ulusları, yaşasın halkların dostluğu, yaşasın Fransa” diyerek sözlerini sonlandırdı.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 
EN ÇOK TIKLANANLAR
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99