19 Aralık 2018, 07:52 - 
Çin Yapımı Silahlı İHA’lar Ortadoğu’da Yaygınlaşıyor

Çin Yapımı Silahlı İHA’lar Ortadoğu’da Yaygınlaşıyor

Merkezi İngiltere’de bulunan Kraliyet Birleşik Hizmetler Enstitüsü’nün (RUSI) Pazartesi günü yayınladığı son raporda, Çin’de üretilen silahlı İHA’ların Ortadoğu’da kullanımının son birkaç yılda ciddi oranda arttığı belirtildi.

Rapora göre Ürdün, Irak, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin dahil olduğu birçok ülke Çin’den ölümcül etki kapasitesi olan bu İHA’ları ithal ediyor. Rapora göre İsrail, İran ve Türkiye bu tarz araçları kendi ülkelerinde üretiyor.

Bölgedeki sıcak çatışmalarda kullanımı artan silahlı İHA’lar son birkaç yıldır daha ucuz bir maliyetle Çin’den alınıyor. Ortadoğu ülkelerinin silahlı İHA ihtiyacını artık ABD yerine çoğunlukla Çin’den karşıladığına yönelik işaretler geçen yıl da uluslararası basında gündeme gelmişti.

Diğer taraftan ‘Ortadoğu’da Silahlı İHA’lar: Bölgede Silahlanma ve Normlar’ başlıklı RUSI raporuna göre bölgede ABD’den İHA alma izni olmayan ülkeler de aynı şekilde son yıllarda Çin’e yöneldi. Buna istinaden, üretimi kendi ülkelerinde yapan İran, BAE ve Türkiye de İHA kullanımını arttırdı.

Trump yönetimi Amerika’nın bölgeye silahlı İHA ihraç etmesini kolaylaştırmak için kısıtlamaları azalttı ancak Amerikalı üreticilerin hala Ortadoğu pazarlarına İHA satmadan önce devletten onay almak zorunda.

Raporu hazırlayan araştırmacılar bölgede silahlı İHA kullanımının artmaya devam edeceği görüşünde.


VOAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99