19 Aralık 2018, 07:58 - 
ABD Dışişleri: ‘Türkiye’yle Aktif Koordinasyon Halindeyiz’

ABD Dışişleri: ‘Türkiye’yle Aktif Koordinasyon Halindeyiz’

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Robert Palladino, Türkiye ve ABD’nin hem Türkiye’nin güvenliği hem de Suriye’nin kuzeydoğusundaki durumu etkileyen tüm konularda aktif koordinasyon içinde olduğunu belirtti.

Palladino günlük basın brifinginde bir gazetecinin, “Cumhurbaşkanı Erdoğan dün Başkan Trump’ın kendisine Suriye’de Fırat’ın doğusunda harekete geçmeye olumlu yanıt verdiğini öne sürdü. Başkan Trump’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Fırat’ın doğusuna saldırabileceklerini söylediği yanlış bir beyanat, öyle değil mi?” şeklindeki bir sorusunu şöyle yanıtladı:

“Evet. ABD ve Türkiye, hem Türkiye’nin güvenliğini hem de IŞİD’i kalıcı yenilgiye uğratma çabası kapsamında Amerikan güçlerinin mevcut olduğu kuzeydoğu Suriye’deki durumu etkileyen tüm konularda aktif koordinasyon yürütüyor. (IŞİD’e karşı) Bu çabada son dönemde önemli ilerlemeler sağladık ama iş daha bitmedi. Başkan Trump ve Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen haftaki telefon görüşmelerinde bu konuları konuştu. Dışişleri Bakanı (Mike) Pompeo ve (Türk) Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu da ayrı yaptıkları telefon görüşmesinde bu konuyu ele aldı. Her iki ülke de, terörün Türkiye’ye, bölgeye ve ötesine oluşturduğu tehditlere karşı koymak için koordine halinde olmaya odaklanmayı sürdürüyor. Türkiye’yle ilerleme sağlamakta olduğumuza inanıyoruz.”

Palladino bir başka soru üzerine, Suriye’de siyasi çözümün tek yolunun Cenevre’de BM öncülüğündeki siyasi süreçten geçtiğine yönelik inançlarını yineledi ve BM özel temsilcisi Staffan de Mistura’nın siyasi sürecin önünü açmaya yönelik çabalarına tam destek verdiklerini belirtti. Palladino, Amerika olarak tüm ilgili taraflarla temaslarının süreceğini kaydetti.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99