02 Ocak 2019, 08:20 - 
Almanya’da Yılbaşı Gecesi Irkçı Saldırılar

Almanya’da Yılbaşı Gecesi Irkçı Saldırılar

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinde yılbaşı gecesi otomobille kalabalığa dalma şeklinde düzenlenen saldırıların ırkçı motifle düzenlendiği açıklandı.

Eyalet İçişleri Bakanı Herbert Reul, saldırıyı düzenleyen kişinin amacının “yabancıları öldürmek” olduğunu söylerken, Eyalet Başbakanı Armin Laschet, “Hukuk devletinin tüm imkanlarıyla nefrete karşı mücadelemizi sürdüreceğiz. 2019’un ilk gününde de sağcı şiddete karşı hep birlikte tavır koyuyoruz” şeklinde bir açıklama yaptı.

Polis, saldırıdan sonra tutuklanan 50 yaşındaki Alman zanlının daha önce psikolojik rahatsızlığı olduğunu belirtti.

Konuyla ilgili bilgilere göre, söz konusu kişi dün önce yeni yılın ilk dakikalarında Bottrop kentinde aracını bir yabancı yayanın üzerine sürdü. Yaya kenara kaçarak kurtulurken, zanlı bu kez aracını kentin başka bir caddesinde durakta otobüs bekleyen Suriyeli ve Afgan bir grubun üzerine sürdü. Bu saldırıda en az dört kişi kısmen ağır yaralanırken, saldırgan kaçmayı başararak, bu kez Bottrop’un yakınındaki Essen kentinde bir kez daha yılbaşını kutlayan ve çoğunluğu yabancı olan insanları ezmeye çalıştı.

Bu olayda da bir kişi yaralanırken, olay yerinde olan polis zanlıyı durdurup, yakalamayı başardı.

İçişleri Bakanı Reul, saldırılarda bir kadının ağır yaralandığını, hastaneye kaldırılan diğer yaralılar arasındaysa en az bir çocuğun bulunduğunu bildirdi. Bakan, soruşturmanın devam ettiğini ve saldırganla ilgili ayrıntıların ve politik bağlantılarının önümüzdeki günlerde açığa çıkacağını umduğunu söyledi.

Öte yandan 30 Aralık gecesi, yine Kuzey Ren-Vestfalya’da bulunan Duisburg kentinde Mevlana Camisi’nin duvarlarına ırkçı ve hakaret içeren sloganlar yazıldı. İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı’na bağlı caminin duvarına, boyayla Yahudiliğin simgesi “David Yıldızı” da çizildi.

Polisin bu saldırıyla ilgili incelemesi devam ediyor.

Kaynak: VOAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99