09 Ocak 2019, 08:52 - 
Duvarı Savundu Demokratları Suçladı

Duvarı Savundu Demokratları Suçladı

ABD Başkanı Donald Trump, hükümetin kapanmasının üçüncü haftasında ulusa seslendi. Trump, Meksika sınırına duvar örülmesini farklı gerekçelerle savundu. Meksika sınırında insani kriz olduğunu söyleyen Trump, hükümetin kapalı kalmasındansa Kongre’de duvar için bütçe ayırmayan Demokrat temsilcileri suçladı.

ABD’nin güney sınırında güvenlik krizi olduğunu söyleyerek konuşmasına başlayan Trump, tüm Amerikalıların kontrol edilemeyen yasa dışı göç nedeniyle zarar gördüğünü söyledi.

Yasadışı göçün kamu kaynaklarını zorladığını belirten Trump, Meksika sınırının ABD’ye uyuşturucu kaçırmak için bir boru hattı konumunda olduğunu savundu.

Binlerce Amerikalı’nın yasadışı göçmenlerce yıllar içinde öldürüldüğünü savunan Trump, ülke hemen şimdi harekete geçmezse daha fazla Amerikalı’nın hayatını kaybedeceğini iddia etti.

Sınırdaki yasadışı göç nedeniyle daha çok kadınların ve çocukların öldüğünün trajik bir gerçek olduğunu savunan Trump,yönetiminin sunduğu planla, Amerikalıların her zamankinden daha güvende olacağını da belirtti.

Yönetiminin sınırı geçenler için daha fazla barınma alanı ve kaynak talep ettiğini ifade eden Trump, çocukların güvenle evlerine dönebilmesi için Kongre’den sınır güvenliğindeki boşlukları doldurmasını talep etti.

Beton bir duvardansa çelik bariyer önerdiğini söyleyen ABD Başkanı, örülecek engelin kendini kısa zamandamaliyetini çıkaracağını da savundu. Duvar için 5 milyar 700 milyon istediğini söyleyen Trump, ‘’Duvarın maliyeti ayrıca doğrudan olmasa da Meksika ile yapılacak yeni ve harika bir ticaret anlaşmasıyla ödenmiş olacak’’ dedi.

''Siyasetçilerin harekete geçmemesi ahlaksızca''


Trump süreçle ilgili ise Demokratlar’ı suçladı. Kendisi seçildikten sonra Demokratlar’ın sınır güvenliği konusunda fikir değiştirdiğini öne süren ABD Başkanı, federal hükümetin kepenk indirmesinin nedeninin de Demokratların sınır güvenliğine bütçe ayırmaması olduğunu söyledi.

‘’Bu sorun 45 dakikalık bir toplantıyla çözülebilirdi’’ diyen Trump, Kongre liderlerini Çarşamba günü Beyaz Saray’a davet ettiğini açıkladı. Trump siyasetçilerin sınır güvenliği için harekete geçmemesini ise ‘’’ahlaksızca’’ olarak niteledi.

Perşembe günü sınıra gidiyor


ABD Başkanı, duvarın doğru ile yanlış arasında bir seçim olduğunu söyledi. Trump'ın konuşması yaklaşık dokuz dakika sürdü. Trump sınır güvenliği için ''kalbin ve ruhun krizi'' dedi ancak ulusal bir olağanüstü hal söylentilerini boşa çıkardı.

Başkan Trump’ın Perşembe günü de Meksika sınırına yakın bir bölgeyi ziyaret etmesi öngörülüyor. Beyaz Saray’dan bu ziyaretin ayrıntıları henüz paylaşılmadı. Başkan Trump’ın ABD’nin güney sınırında insani kriz ve güvenlik krizi olduğunun mesajını bu ziyaret sırasında da vermesi bekleniyor.

Kaynak: VOAYORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Gündem HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99