08 Ocak 2013, 10:01 - 
Üniversiteler Türkçe Kurs Sayısını Üç Katına Çıkardı

Üniversiteler Türkçe Kurs Sayısını Üç Katına Çıkardı

Almanya'da bilhassa akademik çevrelerde Türkçe öğrenenlerin sayısının rekor oranda arttığı belirlendi.

Almanya'da bilhassa akademik çevrelerde Türkçe öğrenenlerin sayısının rekor oranda arttığı belirlendi. Eldeki son rakamlara göre sadece Hamburg Üniversitesi'nde 2009 yılından bu yana Türkçe öğrenen öğrencilerin sayısı iki katına çıkarken, Münih'teki Ludwig-Maximilian Üniversitesi'nde ise sayı üçe katlandı.

Bild.de'nin "Almanya Türkçe öğreniyor" başlığıyla verdiği haberde, Türkçe'ye gösterilen ani ilgi artışının bilimsel olarak araştırılması gerektiği ifade edildi.

Türkçe'ye gösterilen ilginin neredeyse "talep patlaması" olarak nitelenebileceğini yazan Bild.de, başkent Berlin'deki dil okullarında da Türkçe öğrenenlerin oranının yüzde 40 ila 50 arasında arttığına dikkat çekti.

ÜNİVERSİTELER KURS YETİŞTİREMİYOR


Humboldt Üniversitesi Dil Merkezi Müdürü Elke Roesseler, Bild.de'ye yaptığı açıklamada, "Türkçe derslerine bir anda bu kadar ilgi gösterilmesi çok ilginç. Talep hiç olmadığı kadar yüksek." dedi.

2008 yılında sadece 2 Türkçe kurslarının bulunduğunu ifade eden Münih Üniversitesi Sözcüsü Clemens Grosse ise, "Sayı şimdi 6'ya yükseldi. Türkçe'ye giriş kurslarında yer sıkıntısı nedeniyle her seferinde yeni öğrencileri geri çevirmek zorunda kalıyoruz." diye konuştu.

Berlin Hür Üniversitesi Dil Merkezi Müdürü Ruth Tobias ise "Kurslara katılan Türk kökenli olmayan gençler önceki yılların aksine çevrelerinden öğrendikleri Türkçe deyimleri bilerek geliyor." diyerek Türkçe konuşma kalıplarının günlük dile yerleşmeye başladığını belirtti.

TAM: TÜRK EKONOMİSİ GÖSTERİLEN İLGİYİ OLUMLU ETKİLİYOR


Türkiye ve Uyum Araştırmaları Merkezi Vakfı'ndan (TAM) Cem Şentürk ise yaşanan artışın Türkiye'deki ekonomik gelişmelere paralel olduğuna işaret ederek, bunun Türkçe'ye olumlu katkı sağladığını kaydetti. 80 bin Türk şirketinin Alman firmalarına satış yaptığına dikkat çeken Şentürk, yaklaşık 5 bin Alman şirketinin de Türkiye'ye yatırım yaptığını belirterek bu süreçte işadamlarının birbiriyle iletişim kurmaları gerektiğini ifade etti.

ERASMUS'LA TÜRKİYE'YE GİDEN ALMAN ÖĞRENCİLER DE ÇOĞALDI


Öte yandan aynı haberde AB'nin öğrenci değişim programı Erasmus ile bir ya da iki dönem öğrenim görmek üzere Türkiye'ye gidenlerin sayısının 2004 yılında 100 Alman öğrenciyi ancak bulduğu, ancak bugün bu sayının 700'e yükseldiği belirtildi. Bild.de'nin "Almanya Türkçe öğreniyor" başlığıyla verdiği haberde Türkçe'ye gösterilen ani ilgi artışının yine de bilimsel olarak araştırılması gerektiği ifade edildi.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Eğitim HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99