26 Mart 2013, 12:21 - 
İki Devlet tek Millet Nevroz'u Kutlandı

İki Devlet tek Millet Nevroz'u Kutlandı

Berlin Yunus Emre Enstitüsü ve Almanya Azerbaycanlılar Koordinasyon Merkezi tarafından düzenlenen, Azerbaycan ile Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçilikleri'nin de desteklediği Nevroz kutlamasında balaban ve bağlama konseri Berlin Türk Evi'nde gerçekleştirildi.

Almanya Azerbaycanlılar Koordinasyon Merkezi adına Samira Patzer-Ismailova ve Berlin Yunus Emre  Enstitüsü Müdürü Dr. Yılmaz Bulut tarafından sunulan etkinlikte konuşan Azerbaycan Berlin Büyükelçisi  Parviz Shahbazov”Azerbaycan ve Türk halklarının büyük oğulları ulu önder Haydar Aliyev ve Mustafa kemal Atatürk'ün bize verdiği nasihati biz bu abdallarımızla (müzisyenlerimizle) tam şekilde hayata girdirdik. Öyle ki iki devlette yaşayan bir millet olan  Azerbaycan ve Türk halkları hem kederli günler, hem de sevinç günlerinde  bir yerdedirler, hesap ediyorum ki bu her zaman da böyle olmalıdır. Dünyanın bu kadar parçalandığı bir ortamda Azerbaycan ve Türk halkları birbirine her zaman destek vermelidirler” dedi.Nevroz bayramını kasteden Büyükelçi Şahbazov bunun tüm Türk dünyasının ortak bir bayramı olduğunu söyledi. Nevorz'Un Azerbaycan halkını en güzel anlatan ve karakterize eden bir bayram olduğunu anlatan Azerbaycan Büyükelçisi'nden sonra söz alan Türkiye'Nin berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu “Yeni gününüz mübarek olsun, hayırlı olsun, renkli olsun, canlı olsun, bereketli olsun” diyerek sözlerine başladı. Karslıoğlu nevroz bayramını çocukluğunda kendi köyünde de yaşandığını anlattı. Nevroz'Un orta, uzak ve yakın Asya'dan ortadoğu ve Balkanlara kadar geniş bir dünya coğrafyasında kutlandığını anlatan Büyükelçi, “Bu bayram, bu bereket bu canlılık hepimizin canlılığı, bu mutluluk hepimizin mutluluğu” dedi.  Yapılan konuşmalrdan sonra Azerbaycan'dan gelen Balaban müzik grubu ve Berlin'de Bildung Kultur Musik Zentrum e.V. Müdürü ve müzik doçenti Bülent Kılıç bir bağlama resitali verdi.

YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Etkinlik HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99