27 Ağustos 2013, 09:24 - 
Seçimler İçin Gümrüklerde Vatandaslar Bilgilendiriliyor

Seçimler İçin Gümrüklerde Vatandaslar Bilgilendiriliyor

Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapan Türk işçileri, UETD görevlileri tarafından Almanya'da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor.

Edirne'de Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapacak olan Türk işçileri, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği (UETD) görevlileri tarafından Almanya'da yapılacak olan seçimlere katılması için uyarılıyor. Ellerindeki broşürleri oy kullanma hakkına sahip olanlara dağıtan görevliler, parti önermeden sadece oy kullanan Türklerin sayısını arttırmak için sandık başına gitmelerini istiyor.

Almanya'da 22 Eylül'de yapılacak federal seçimler öncesi, Avrupalı Türk Demokratlar Birliği 'haydi sandık başına' kampanyası başlattı. Tatillerini geçirdikten sonra yaşadıkları ülkelere dönmek için Kapıkule Sınır Kapısı'na gelen Türk işçileriyle görüşen görevliler, seçim bilgilerini içeren broşürleri dağıtıyor.

Almanya'da yaşayan çok sayıda Türk asıllı Alman vatandaşı olduğuna dikkat çeken görevliler, siyasi parti önermeden sadece Türklerin sandık başına gitmesini istiyor. Sıcak nedeniyle kuyrukta bekleyenlere su dağıtan ekibin Kapıkule Sorumlusu FatihBitlis, amaçlarının sadece Almanya'da oy kullanan Türklerin sayısını arttırmak olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Bizim amacımız Avrupa'daki çifte vatandaşlığın kaldırılmasının ardından Almanya'daki Türklerin oy kullanmalarını sağlamak. Kapıkule Sınır Kapısı'ndan çıkış yapacak olanlara broşür dağıtarak bilgilendiriyoruz ve oy kullanmak için sandık başına gitmelerini istiyoruz. Örneğin Almanya'da yaklaşık 1 milyon Türk var, ancak bunlardan sadece 150 bin kadarı sandık başına giderek oy kullanıyor. Biz bunu arttırmaya çalışıyoruz."


TÜRKLER İLGİLENMİYOR

Türkiye'de yaz tatilini geçirdikten sonra yaşadığı Almanya'ya dönmek için yola çıktığını ifade eden Türk işçisi Halil Yılmaz ise uygulama karşısında şunları söyledi:

"Almanya'da yaşayan Türkler, politikaya karşı çok ilgili değiller. Oy kullansak sesimizi çok iyi duyurabiliriz. Toplum olarak bu konuda duygusuz ve ilgisiziz. 'Boşver' diyoruz, 'bana ne?' diyoruz. Almanya'da 1 milyondan fazla vatandaşımız var. Örneği ben bir partiden belediye meclis üyesi olmak için aday oldum, kendi arkadaşlarım oy vermedi. Bir oyla seçilemedim. Ben Türklerin hakkını savunmak istemiştim."

Diğer Türk işçisi Metin Duman ise her seçimde oy kullandığını ancak Almanya'daki siyasi partilerin Türkleri temsil etmediğini savunarak, "Hangisini kendimize yakın görürsek ona oy veriyoruz. Türk milletinin genelde bir vurdumduymazlığı vardır. BunuTürkiye'de de yurt dışında da yaşıyoruz. Türk'ler böyle şeyleri pek önemsemiyor" dedi.


İKTİDARI TÜRK SEÇMENLER BELİRLEYECEK


Merkezi Almanya'da olan Avrupalı Türk Demokratlar Birliği'nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Kara, Türklerin kullanacağı oyların çok önemli bir yere sahip olduğunu ifade ederek şunları kaydetti:

"1 milyona yakın seçmenin ancak yüzde 18'inin oy kullandığı Türk seçmen grubu vardır. Bu oylar, bu güne kadar her iki taraf kaynaklı nedenlerle sandığa yönelmemiştir. Bugün bütün sivil toplum kuruluşlarımız sorumluluk bilinci ile hareket ederek vatandaşlarımızı sandığa yönlendirmekteler. Bunun için herkes hummalı bir çalışma içersinde. Bu durumda en az 500 binin üzerinde atıl yeni oyun sandığa gideceğini tahmin etmekteyiz. Ayrıca Federal seçim Dairesinin verilerine göre bu yıl ilk defa 534 bin göçmen kökenli seçmen oy kullanma hakkına sahip olacaktır. Bunların büyük çoğunluğu gene Türk kökenli vatandaşlarımızdan oluşmaktadır. Buna göre neredeyse 62 milyonluk toplam seçmenin, 1 milyona, yüzde 2'ye yakını nerede ise Türk seçmen grubundan oluşmaktadır. İktidar ve muhalefet partileri arasındaki oy farkının 100 bin yani binde 2 civarlarında olduğu bilindiğine göre ne gibi bir etki gücüne sahip olduğumuz ortadadır. Bu gerçeklerden hareketle iktidarı Türkiye kökenli seçmenlerin belirleyeceğini rahatlıkla söyleyebiliriz."YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99