03 Eylül 2013, 09:37 - 
Meclis Başkanı'ndan Nsu Özrü

Meclis Başkanı'ndan Nsu Özrü

Almanya'da Federal Meclis, aşırı sağcı NSU terör örgütüyle ilgili rapor hakkında milletvekillerini bilgilendirdi

Almanya'da Federal Meclis, Nasyonal Sosyalist Yeraltı (NSU) Araştırma Komisyonu'nun sonuç raporunu tartışmak üzere özel bir oturumla toplandı. Rapor mecliste oy birliğiyle kabul edildi. Meclisteki özel oturuma Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un yanı sıra Türkiye'nin Berlin Büyükelçisi Hüseyin Avni Karslıoğlu ve NSU cinayetlerinde hayatını kaybedenlerin yakınları da katıldı.

Federal Meclis Başkanı Hrıstiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinden Norbert Lammert, aşırı sağcıların cinayetler serisinin aydınlatılması çalışmasının kurban yakınlarına "üzüntülerinde yalnız olmadıkları" duygusu verebilmesini temenni ettiğini belirtti. Meclis Başkanı Lammert, cinayetlerin boyutunun "tüm ülkede büyük üzüntü yarattığını" söyledi. Lammert ayrıca kurban yakınlarından NSU cinayetlerinin araştırılması sırasında şüpheli konumuna düşürüldükleri için Parlamento adına özür diledi. Lammert "işin burada bitmediğini" de sözlerine ekledi.

'Soruşturmalar önyargılı yapıldı'


NSU Araştırma Komisyonu Başkanı Sosyal Demokrat Parti'den Sebastian Edathy, aşırı sağcılara karşı etkin bir mücadele yürütülmesi gerektiğini belirterek "Aşırı sağcılık Bir Daha Asla bu kadar küçümsenmemeli" diye konuştu. Edathy, güvenlik mimarisinin reformdan geçirilmesi ve rekabet duygusunun değil işbirliğinin egemen kılınması gerektiğini ifade etti. NSU Araştırma Komisyonu Başkanı, güvenlik makamlarının soruşturma sırasında önyargısız olmadıklarını, önyargılı soruşturma yaptıklarını da vurguladı.

'Hatalar utanç verici'


NSU Araştırma Komisyonu'nun raporunda soruşturma makamlarının yaptığı hataları "utanç verici hezimet" olarak tanımlanıyor. Raporda makamların soruşturma sırasında organize suç örgütlerinin üzerine yoğunlaştığı, alternatif soruşturma yaklaşımlarının göz ardı edildiği belirtiliyor. Raporda polis, yargı ve istihbarat teşkilatında yapılması öngörülen 47 reform önerisi sıralanıyor.

Nasyonal Sosyalist Yeraltı, 1998-2011 yılları arasında 8 Türk, bir Yunan ve bir de Alman polis memurunun öldürülmesinin yanısıra 16 banka soygunu ve 2 bombalı saldırıdan sorumlu tutuluyor.YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99