03 Kasım 2013, 07:59 - 
İlk kez camide psikoloji seminerler başladı

İlk kez camide psikoloji seminerler başladı

Berlin Şehitlik caminde düzenlenen ilk konferansta “Depresyonun farklı yönleri ve tedavi imkanları” ele alındı.

Konuyla ilgili olarak Sabah'a özel bir açıklama yapan Berlin Şehitlik Cami Derneği Başkanı Ender Çetin “Bu tür bir faaliyet camimizde bir ilk olarak kayda geçecek” dedi. Çetin “Bazen vatandaşlarımız, cemaatimiz hatta Alman olanlar bile psikolojik bir konu oluğunda camimizi bir danışma yeri gibi görüp bize başvuruyor.  Bazen vatandaşlarımız sıkıntılarını bizle paylaıyor ve başvuracak yer arıyor.  Camimizi danışma yeri olarak görenler oluyor. Biz de bu toplumsal ihtiyaca cevap vermek için bir adım atmak ve psikolojik sorunlara yönelik akılcı bir yaklaşımda bulunmak istedik. Bu amçla seminerleri ilk adım olarak gerçekleştiriyoruz” dedi.

Çetin bundan sonra ikinci adım olarak bütçe bulabilirlerse psikolojik danışmanlığı sürekli hale getirmek istediklerini söyledi. Çetin”Gerek din, inanç gerek kültür olarak sorunların kökeni, şekli ve yansıması farklı oluyor ya da tedavileri farklı oluyor. Din adamı olarak uzmanlık gerektiren bu konularda Alman uzmanalar ve Müslüman psikologlarla, kendi kültürümüzden anlayan yaklaşımla diğer kültürü bir araya getirip hep beraber insanlarımızın yardımına koşmak istiyoruz. Bu alanda yeterli çalışma yok. Amacımız 2014 yılında bir ilki gerekleştirip camimizde sürekli psikolojik danışmanlık hizmeti vermek ve bunu her iki kültürü de anlayacak şekilde sunmak” ifadelerini kullandı.
    
Ende Çetin Psikiyatri ve  Ruhsal Sağlık Derneği ile ortaklaşa düzenleyecekleri seminerlerin Berlin Eyalet Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Emine Demirbüken Wegner tarafından himaye edildiğini belirterek, dernek Başkanı Dr. Norbert Mönter Elif Balkan ve Hatice Aydın'ın desteği ile camide aylık seminerler vererek vatandaşları aydınlatmak istediklerini söyledi.  Dr. Norbert Mönter de ilk seminer gününde bir camide bu toplantıyı yapabilmekten duyduğu sevinci dile getirdi. Psikolojik sorunların her insani olduğunu ve he insanın bunla katılabileceğini söyleyen Mönter, bu konunun tabu haline getirilmemesi gerektiğinin altını çizdi. Mönter “Toplumumuzda ruhsal sağlık sorunlarına sıkça rastlanır. Din, dil ve Irk fark etmeksizin herkes bir şekilde bu sorunlarla karşılaşır. Çevremizdeki insanların üçte birinde psikolojik sıkıntılar vardır. Bunların çoğu korku, depresyon veya bağımlılık hastalıklarıdır. Çok kez bedensel hastalıklarımızın ana sebebi ruhsal sorunlardır” dedi.
 YORUM YAZ
BU HABER İÇİN HENÜZ YORUM EKLENMEMİŞTİR.
 Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları, okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan News Europe ..::.. Avrupa Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.
DİĞER Toplum HABERLERİ
Etkinlik Takvimi
 
Platform-Sağlık
 
Canlı TV

 
VİDEO GALERİ
 
YAZARLARIMIZ
NEWS-EU
Merkel Çok Aranacak
BASINDAN
Millî olmak ‘aptallık’ mı?
Egemen Cantürk
Yahudi kanı ve Türk teri ile sıvanmış bir ülkenin tarih önünde hesaplaşması
Erdem Nedim
TÜRKÇE'DEN UTANMAYINIZ
Mesut Hastürk
Arjantinlisin Arjantinli Kal 2:
 
FOTO GALERİ
 
Twitter
 
E-Konsolosluk
 

Bagimsiz Haber Portalı. Haberler ve Resimler İzinsiz Kullanılamaz.

Adres : News-Eu.com Skalitzerstr 134 10999 Berlin / Germany
Tel :+49 30 212 957 99